'Vicdanlarda kapanmıştır'

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), Abdullah Öcalan'la ilgili kararına yönelik Ankara'nın tepkisi ortak oldu. Hem hükümet, hem AKP yönetimi, hem Dışişleri topu yargıya atarken, genel yaklaşım, "Dosya yeniden açılıp yargılama yenilense bile halkın vicdanında kapandı" oldu.

ANKARA - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), Abdullah Öcalan'la ilgili kararına yönelik Ankara'nın tepkisi ortak oldu. Hem hükümet, hem AKP yönetimi, hem Dışişleri topu yargıya atarken, genel yaklaşım, "Dosya yeniden açılıp yargılama yenilense bile halkın vicdanında kapandı" oldu. AİHM'nin kararına hükümet ve AKP'den tepkiler şöyle:
Başbakan Tayyip Erdoğan: Kararın özü, esasla değil, yargılamanın usulüyle ilgili. Bu dosya, hukuken yeniden açılsa da açılmasa da millet vicdanında kapanmış bir dosyadır. Dünya bir teröristin suç dosyasına eğer yeniden bakmak istiyorsa, biz buna, 'Türkiye'de yargı bağımsızdır ve Türkiye açık bir hukuk devletidir' diyerek yanıt veririz. Bir demokrasi ve hukuk devleti olan Türkiye'nin yol haritası belli.
Türkiye'nin teröre ve teröriste bakışı asla değişmeyecek. Bu konu, iktidara geldiğimizde kucağımızda bulduğumuz bir sorun. Kimse, hiçbir kurum veya kuruluş, bu konu üzerinden istismar zeminine girmemeli. Girerse orada boğulur. Bundan sonraki süreç tamamıyla Türk yargı sisteminin yürüteceği bir süreç. Bu bir devlet meselesi. AB ile ilgili hedefimizi de, milli birliğimizi de arızi sorunlar değiştiremez. Millet olarak aynı istikamette yürümemiz gerekir. AİHM'nin usul açısından vermiş olduğu bu karar, Bakanlar Komitesi'nde görüşülecek ve bu görüşme ne kadar sürecek bilinmiyor. Görüşmeden sonra Türk yargısı gereken kararı verecek. Türkiye bir hukuk devletidir. Yargının kararı beklenecek. Bu kararı beklemekten başka Türkiye'nin bir tasarrufu olmayacak.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül: Süreç henüz tamamlanmadı. AİHM kararı Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi'nde incelenecek. Biz kararı Anayasa ve taraf olunan uluslararası sözleşmeleri dikkate alarak değerlendireceğiz ve sonucu bekleyeceğiz. Malum şahsın, binlerce insanın hayatını kaybettiği süreci başlatan kişi olduğu unutulmamalı. Son karar yargının.
AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Fırat: Karar esastan değil, usulden bir bozmadır. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir ve hukukun gereği neyse yapılacaktır. Dosya yeniden açılsa da açılmasa da milletin vicdanında kapanmış bir dosyadır. Dünya, bir teröristin dosyasına yeniden bakmak istiyorsa yargı bağımsızdır.
Terör üzerinden Türkiye'ye son bir kötülük yapılmasına millet izin vermeyecek. Konu sadece AKP'nin değil, bütün kurumlarıyla devletin bir meselesi. Bunun tersine davrananlar davranışlarının bedelini ödeyecektir. Karar Türkiye'nin AB hedefini ve milli birliğini bozamaz. Parti olarak bu süreçte siyasi olarak her türlü girişimi yapacağız. AİHM'nin kararı doğrultusunda yapılması gerekenlere siyasiler değil, yargı karar verecek. Yargının kararı kabul etmeyip yeniden yargılama yapmaması durumunda konu Bakanlar Komitesi'ne gidecek. AİHM'nin kararları iç hukukun üzerindedir. Yargı, kararı kabul ederek yeniden yargılamayı yapabilir, bunun tersine bazı yasa değişikliği ihtiyacının ortaya çıkması halinde buna da siyasiler olarak karar verecektir. Öcalan'a, tazminat ödenmesi söz konusu değil.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek: Yargı işini bilir. Pek çok sorunun üstesinden gelindi. Herkesin katkısını isteyeceğiz.
AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin: AKP yokken de bu sorunlar vardı. Şu an tüm kurumlar ülkenin yararı açısından tek vücut olup, ortak yarar için çalışmalı. Bu, Türkiye'nin sorunu.


    http://www.radikal.com.tr/7458927458920

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.