Vicdansız çete bebeklere bayat şurup içirdi

Son kullanma tarihi geçmiş ve bozuk ilaçları sahte ambalajlarla piyasaya süren ve içinde doktorların da olduğu çeteye yönelik 'Acı İlaç' operasyonunun bilançosu açıklandı: Beş kentte 100 adres basıldı, 77 kişi gözaltına alındı.

İSTANBUL - Son kullanma tarihi geçmiş ve bozuk ilaçları sahte ambalajlarla piyasaya süren ve içinde doktorların da olduğu çeteye yönelik 'Acı İlaç' operasyonunun bilançosu açıklandı: Beş kentte 100 adres basıldı, 77 kişi gözaltına alındı. Dört kamyon ilaç, 814 bin ilaç etiketi, 300 bin farklı ilaca ait boş kutu ele geçirildi. 3 milyon YTL'lik ilaçlar arasında, çocukların vitamin şurupları ve kanser ilaçları da var...
İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün sekiz aylık takibi sonrası 19-20-21 Kasım'da yapılan 'Acı İlaç' operasyon vicdansız bir çete yapılanmasını ortaya çıkardı. İddiaya göre, Burç ve Dinç ecza depolarının başını çektiği çetede, aralarında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. A.Ş.D.'nin de bulunduğu yedi doktor vardı. Çetenin şeması ilginçti. Kimi sağlık kuruluşlarındaki 'yandaş' hastabakıcılar hastanede yatanların ilaçlarını çalıyor, çeteye bağlı hırsızlarsa ecza depolarını soyuyordu. Bir grup da bayat ilaç topluyordu. Toplanan ilaçlar için çetenin Küçükçekmece'deki matbaasında yeni kutu basılıyordu. Kutulanan ilaçlar çete üyesi ecza depolarınca İstanbul, İzmit, Batman, Bursa, Samsun'daki eczanelere yollanıyordu.
Çetenin bir başka kolu da sigortalı ya da yeşil kartlılardan aylığı 500 YTL'ye sağlık karnelerini temin ediyordu. Sağlık karnesini satanlar da vardı. Sağlık karneleri yedi doktora ulaştırılıyordu. Doktorlar ise reçetelere bu ilaçları yazıp eczanelere yönlendiriyordu. Eczacılar ilaçların kupürünü kesip parayı tahsil ediyordu. İddiaya göre, çete bu yolla ayda 4 milyon YTL kazanç sağlıyordu.
İstanbul Mali Suçlarla Şube Müdürlüğü'nden dün yapılan açıklamaya göre, 'Acı İlaç' operasyonu kapsamında, İstanbul'daki 84 adres ile Ankara, Konya, Batman ve Samsun'daki 16 adrese eşzamanlı operasyon yapıldı, 77 kişi gözaltına alındı. Aramalarda, son kullanma tarihleri geçen dört kamyon ilaç, 814 bin ilaç etiketi, 300 bin değişik ilaçlara ait boş kutu, değişik kişiler adına düzenlenmiş sağlık karneleri, reçeteler ve doktor raporları, iki uzun namlulu tüfek ve bir tabanca ile şarjör ve çok sayıda fişek ele geçirildi. Ele geçirilen 3 milyon YTL'lik ilaçlar arasında fiyatları yüksek kanser hapları ve çocukların tedavisinde kullanılan vitamin şurupları da vardı. Gözaltına alınan 77 kişiden üçü ifadesinin ardından serbest bırakılırken, diğerleri dün adliyeye gönderildi.
İlk ayağı 'İksir'di
Bu operasyonun ilk ayağı, mart ayındaki 'İksir' operasyonuydu. İstanbul dahil yedi ildeki baskınlarda lösemili çocuklar için özel üretilmiş mamalar, kullanım süresi geçmiş ilaçlar için hazırlanmış 190 bin civarında sahte ilaç kutusu, kullanım süresi geçmiş, kullanılmış, kupürsüz ilaçlar, ilaç ambalajında kullanılan tasarım grafik ve matbaa malzemeleriyle klişeler ele geçirilmişti.