Vice News gazetecilerin tutuklanmasını kınadı

Vice News gazetecilerin tutuklanmasını kınadı
Vice News gazetecilerin tutuklanmasını kınadı
Çatışma bölgelerinden yaptığı haber ve videolarla tüm dünyada bilinen ABD merkezli haber sitesi Vice News, Türkiye muhabiri Jake Hanrahan ve ekibinin tutuklanmasını kınadı.

RADİKAL - İngiltere vatandaşı Jake Hanrahan, kameraman Philip Pendlebury ve Muhammed İsmail Resul isimli tercüman, iki gün önce Diyarbakır’ın Bağlar semtinde gözaltına alındıktan sonra bugün ‘terör faaliyeti‘ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Vice News, bu karar üzerine Türkiye ’ye yönelik kınama mesajı yayınladı.

Avrupa Direktörü Kevin Sutcliffe’in imzasının yer aldığı açıklamada, “Türkiye hükümeti bugün ‘terör örgütü lehine çalışmak’ gibi asılsız ve yanlış suçlamalarla üç Vice News muhabirini tutuklayarak, yaptıkları işi sansürleme girişiminde bulundu. Adaletsizce gözaltına alınan bu üç gazeteci Türkiye’nin güneydoğusundaki Diyarbakır kentindeki durumu haberleştiriyordu” denildi.

Bölgeden önemli haberler geçen muhabirlerini susturma girişimi nedeniyle Türkiye’yi kınadıklarını belirten Vice News’ün açıklamasında, “Üç meslektaşımız ve arkadaşımızın güvenliğini sağlamak için gerekli tüm merciilerle görüşmeye devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.