Vietnam sendromu budur

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nın Bolu'da yaşanan 17 Ağustos ve 12 Kasım depremleriyle ilgili 'Depremin Ruhsal Etkileri' konulu çalışmasında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

BOLU - Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nın Bolu'da yaşanan 17 Ağustos ve 12 Kasım depremleriyle ilgili 'Depremin Ruhsal Etkileri' konulu çalışmasında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmada, 50 hanede, yaşları 8'in üzerinde depremzedeler izlendi. AİBÜ Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Cengiz Kılıç, "Depremde evini, yakınlarını kaybedenlerin büyük bölümünde 'Vietnam sendromu' mevcut" dedi. Kılıç, ortaya çıkan bulguları şöyle sıraladı:

 • Deprem anında kapalı alanda bulunanlarda ani irkilme tepkileri, depremi yaşadıkları alanlara girmeme, depremi hatırlatan durumlarda sinirlilik görülüyor.
 • Depremden kadınlar, erkeklere oranla daha fazla etkilenmiş.
  24 saat 'deprem'
 • Depremden etkilenen insanların büyük bölümü 'Travma sonrası stres hastalığı' diye anılan ve Vietnam Savaşı'na katılan askerlerde ortaya çıkan 'Vietnam sendromu'nun özelliklerini taşıyor. Gelecekte olacağına inanılan bir başka deprem abartılı şekilde bekleniyor ve insanlar bu psikoloji ile yaşıyor. Depremde yakınlarını kaybeden depremzedelerin büyük bölümü yıllardır yakınlarının mezarlarının bulunduğu mezarları ziyaret edemiyor.
 • Deprem esnasında banyoda olan çok sayıda insan bu korku nedeniyle 3-4 yıldır banyoya girmiyor, temizlik ihtiyacını umuma açık hamamlarda karşılıyor.
 • Deprem sonrasında çiftler arasında karşılıklı şiddet ve tahammülsüzlük artış göstermiş.
 • Prefabriklerde kalmaya devam eden depremzelerin ruhsal durumu, deprem sonrasında hazırlanan kalıcı konutlarda yaşayanlara göre daha bozuk.
 • Prefabriktekilerin büyük bölümü, deprem korkusu nedeniyle bu alanlarda kalmayı sürdürüyor.
  Londra Üniversitesi'nce deprem bölgesinde yürütülen bir projede klinik ve araştırma yöneticisi olarak görev yaptığını da belirten Kılıç, depremler sonrasında, tedavi gerektirecek düzeyde ruhsal sorun yaşayan kişilerin oranın Bolu'da yüzde 17, Düzce'de ise yüzde 37 oranında olduğunun tespit edildiğini söyledi.