Villada ceset kazısı

İstanbul'da, yaşlı ve kimsesiz kişilerin mülklerinin tehdit yoluyla ele geçiren çetenin lideri Mustafa Bilgehan Akıncı avukat sevgilisinin yanında Bodrum'da yakalandı. Silivri'den 5 yıl önce kaçırılan Gönül Aydınlıyurt'un çete tarafından öldürüldüğü ortaya çıkınca çete liderinin babası Ömer Faruk Akıncı'nın Selimpaşa'daki villasında iş makinalarıyla bu sabah ceset araması yapılmaya başlandıİşadamı Kemal Aydınlıyurt'un eşi Gönül Aydınlıyurt (56) 10 Aralık 2004'te alışveriş yapmak için çıktığı Silivri'deki bir alışveriş merkezi önünden kaçırıldı. Daha sonra, alışveriş merkezinin otoparkında kameralara iki kişiyle konuşurken yakalanan Aydınlıyurt'un otomobili de ormanlık bir alanda yakılmış olarak bulundu.

Aydınlıyurt olayını araştıran Gasp Büro Amirliği dedektifleri yine 2004 yılında Zekiye Başaran adlı yaşlı bir kadının bir çete tarafından kaçırılıp işkence yapıldığı şikâyeti üzerine çalışma başlattı. Çetenin elinden ölü numarası yaparak kurtulan yaşlı kadının çete üyelerini teşhis etmesinin ardından dedektifler kimlikleri tespit edilen çete üyelerini yakalamak için harekete geçti. Yapılan çalışmalarda çetenin, Aydınlıyurt olayının failleri olduğunu belirlendi. Gönül Aydınlıyurt ile Zekiye Başaran’ın kaçırılması olaylarının zanlılarından olan Ramazan Nergiz, 17 Ocak 2005 tarihinde Beykoz’da öldürülmüş halde cesedi bulundu. Çete üyelerinden astsubay Mahmut Akdağ ile polis memuru Altuğ Zengin yakalandıktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi. Polis memuru Altuğ Zengin 2006 yılında cezaevinden tahliye olur olmaz Kadıköy’de cesedi bulundu. Altuğ Zengin’in ölümü şüpheli bulundu. 

CESET ARANIYOR
Bu olayların ardından çete lideri Mustafa Bilgehan Akıncı’nın sahte kimlikle yurtdışına kaçtığı belirlendi. Akıncı’nın 6 ay önce Fatih İdris Çakmaktaş sahte kimliğiyle Kıbrıs üzerinden Türkiye'ye giriş yaptığı tespit edildi. Bunun üzerinde Akıncı’yı yakalamak için Türkiye genelinde çalışma başlatıldı. Ardından önceki günkü operasyonla çete lideri Akıncı Bodrum Bites Beldesi’nde avukat sevgilisi Özlem K.’nın yazlığında yakalandı. Genişletilen operasyonlarda, Küçükçekmece eski Nüfus Müdürü ile nüfus memurunun da aralarında bulunduğu 9 kişi daha gözaltına alındı. Zamanın nüfus müdürü ile memurunun çete lideri Akıncı’ya 2005 yılında yurt dışına kaçmakta kullandığı kimliği hazırladıkları iddia ediliyor. Yapılan sorgulamada, Akıncı’nın suçlamaları kabul etmediği ancak gözaltındaki diğer kişilerin olayları anlattıkları öğrenildi. Sorgulamada, çetenin Gönül Aydınlıyurt’u Silivri’de kaçırdıktan sonra banka hesaplarına el koymak istedikleri, banka hesaplarının kaçırılma olayının ardından bloke edildiği, bu yüzden Aydınlıyurt’u öldürerek gömdükleri anlaşıldı.
Bu bilgiler ışığında, çete lideri Mustafa Bilgehan Akıncı’nın babası Ömer Faruk Akıncı’nın Selimpaşa civarındaki villası önünde Gönül Aydınlıyurt’un cesedi iş makineleriyle aranmaya başlandı. Sorgulamada, Mustafa Bilgehan Akıncı’nın Gönül Aydınlıyurt ile Zekiye Başaran’ın kaçırılması olayında suç otağı olduğu belirlenen Ramazan Nergiz’i yurt dışından getirmeye çalıştıkları PKK’nın 160 milyon Avro’su ile ilgili aralarında anlaşmazlık çıktığı için bıçaklayarak öldürdüğünün tespit edildiği öğrenildi. Olayla ilgili çok yönlü soruşturma sürdürülüyor.