Vioxx benzeri altı ilaç daha toplanıyor

Kalp krizi ve felç riskini artırdığı gerekçesiyle üretici firma tarafından dünya piyasasından çekilen Vioxx'tan sonra aynı etken maddeli altı ilaç daha Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın talimatıyla toplatılıyor.

ANKARA - Kalp krizi ve felç riskini artırdığı gerekçesiyle üretici firma tarafından dünya piyasasından çekilen Vioxx'tan sonra aynı etken maddeli altı ilaç daha Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın talimatıyla toplatılıyor. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Rofecoxib' etken maddeli Vioxx'un üretici firma Merck Sharp Dohme tarafından geri çekildiği hatırlatılarak, Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Danışma Komisyonu'nun aldığı karar gereği ilacın güvenilirliğine ilişkin çalışmalar sonuçlanıncaya kadar Rofecoxib içeren, 'Vioxx, Ecox, Raxtane, Reox, Rofemax, Romaryd ve Vioret' adlı ilaçların satışının durdurulduğu belirtildi. Bu ilaçları son günlere kadar kullanan vatandaşların, kalp ve damar rahatsızlığı hissetmeleri halinde sağlık kuruluşlarına müracaat etmeleri de istendi.
Bu arada bakanlık, il sağlık müdürlüklerini, Vioxx'un depo ve eczanelerden geri çekilmesinin temini ve ilacın kardiyovasküler hastalıklar açısından takibinin yapılması konusunda bilgilendirdi. Bakanlığa önceki akşam ulaşan faksta, daha çok romatizmada kullanılan ağrı kesicinin, 18 aylık tedaviden sonra kalp krizi ve felç riskinde artışa yol açtığının yer aldığı belirtildi.