Vioxx'lar geri çekiliyor!

80 ülkede 2 milyondan fazla hastanın kullanmakta olduğu romatizma ilacı Vioxx, uzun vadede kalp krizi ve felç riskini artırdığı gerekçesiyle, üreticisi tarafından bugünden itibaren pazardan geri çekilecek.

İSTANBUL - 80 ülkede 2 milyondan fazla hastanın kullanmakta olduğu romatizma ilacı Vioxx, uzun vadede kalp krizi ve felç riskini artırdığı gerekçesiyle, üreticisi tarafından bugünden itibaren pazardan geri çekilecek. ABD şirketi, Vioxx'u kullanan hastaların ilacı bırakarak, doktorlarıyla görüşmelerini istedi. Vİoxx, Türkiye'de de yaygın bir şekilde kullanılıyordu.
Merck & Sharp Dohme, kolon kanseri üzerine sürdürülen bir araştırma sonuçlarının ellerine geçmesinden sonra ilaç için toplatma kararı aldı. Şirketten yapılan açıklamada, "Elimizdeki araştırma, ilacı kullanmaya başlayanlarda yaklaşık 18 ay sonra kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hadiselerin görülmeye başladığını, oysa ilacı almayan deneklerde hiçbir soruna rastlanmadığını gösteriyordu" denildi.
'Neden tam belli değil'
Merck Araştırma Laboratuvarları Başkanı Peter S. Kim, kararla ilgili olarak şunları söyledi: "Yapılan araştırmalar Vioxx'un kardiyovasküler profili hakkında yeni veriler sağlamıştır. Şu anda bu sonuçların nedeni tam olarak bilinmese de, sonuçlar sürekli 18 aylık tedaviden sonra doğrulanmış kardiyovasküler olayların riskinde artış olduğunu ortaya koymaktadır. Vioxx'un pek çok hastada yararlı olduğunu biliyoruz, ancak bu davranışımızın daha uygun olduğunu düşünüyoruz."
Yılda 91 milyon reçete
Merck Sharp & Dohme Türkiye'den yapılan açıklamada, ilacın Türkiye dahil tüm ülkelerde toplatılacağı belirtildi. Vioxx'un 1999'da piyasaya sürülmesinden sonra yalnızca ABD'de 91 milyon Vioxx reçetesi yazıldı. İlaç, bazı ülkelerde Ceoxx adıyla satılıyor. Son dönemde yapılan bir araştırma Vioxx kullanan hastaların, Pfizer'in Celebrex'ini kullanan hastalara oranla yüzde elli daha fazla kalp krizi riski altında olduğunu ortaya koyuyordu.
'Yetkililer uyarılmıştı'
İlacın toplatılma kararı üzerine, Klinik Farmakoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Cankat Tolunay, Vioxx için daha önce yetkilileri ve Sağlık Bakanlığı'nı defalarca uyardıklarını, ancak çağrılarına yanıt alamadıklarını söyledi.
Vioxx prospektüsünün dünyanın hiçbir yerinde olmayan tarzda hazırlandığını ve pek çok hastalık için kullanılabilirmiş gibi yansıtıldığını belirten Tolunay şunları söyledi: "İlaç Türkiye'de çok yaygın kullanılıyor. Enfarktüs ve felç yapma gibi yan etkileri var. Ayrıca hipertansiyon da yapıyor. İyi geldiği iddia edilen bir baş ağrısı çeşidiyle ilgili tüm dünyada sadece dokuz hastaya verilmiş. Sadece üç tanesine iyi geldiği tespit edilmiş. Bunun gibi birkaç hastalığa daha iyi geldiği iddia ediliyor. Oysa doğru değil. Sağlık Bakanlığı, prospektüsünü değiştirdi. Bugüne kadar ilaçtan Türkiye'de kaç kişi öldüğünü bilmiyoruz. "
Toplatma gereği duyulmadı
Türkiye'de Vioxx'la ilgili daha önce de tartışmalar olmuş, ilacın yan etkileri belirtilerek toplatılması istenmişti. 2002'de Sağlık Bakanlığı İlaç Ruhsatlandırma Komisyonu, kalp krizi ve felce neden olduğu gerekçesiyle Vioxx ve Celebrex için yapılan uyarılara karşın iki ilacın da toplatılmasına gerek olmadığına karar vermişti.