Vioxx'un üreticisi zan altında...

ABD'li ilaç şirketi Merck'in piyasadan toplatılan ağrı kesici ilacı Vioxx'un dünyanın birçok bölgesinde binlerce kalp krizi ve ölüm vakasına yol açmış olabileceği bildirildi.

NEW YORK/ANKARA - ABD'li ilaç şirketi Merck'in piyasadan toplatılan ağrı kesici ilacı Vioxx'un dünyanın birçok bölgesinde binlerce kalp krizi ve ölüm vakasına yol açmış olabileceği bildirildi.
ABD İlaç ve Gıda İdaresi'nin (FDA) yaptırdığı araştırma bulguları, Vioxx'un piyasaya çıktığı 1999 yılından itibaren 27 bin 785 kalp krizi ve buna bağlı ölümlere neden olmuş olabileceğini ortaya koyuyor. Merck ayrıca, 4 yıl önce yaptırdığı klinik testlerde, Vioxx'un kalp krizi riskini artırdığının ortaya çıkmasına rağmen bunu kamuoyundan saklaması ve ilacın dağıtımına devam etmesi nedeniyle de FDA raporunda eleştiriliyor.
Merck'ten 'rapor gerçekçi değil' iddiası
FDA'nın raporunu 'gerçekçi olmamakla' suçlayan Merck'in açıklamasında ise, "Toplumda herhangi bir ilacın ne ölçüde kullanıldığını ölçmenin güvenilir bir yolu yok. Bu durumda FDA'nın raporunda bahsi geçen rakamlar, gerçek rakamlar olamaz" denildi.
Geçen eylül ayında üretici firma Merck'in gönüllü olarak satışını durdurarak piyasadan geri topladığı Vioxx, yıllık 2.5 milyar dolarlık satış hacmiyle Merck'in en çok satılan ilacıydı. Sözkonusu ilaç birçok ülkenin yanı sıra Türkiye'de de yaygın olarak kullanılıyordu.