Viranşehir'deki olay Kayseri'de umut oldu

Viranşehir'deki olay Kayseri'de umut oldu
Viranşehir'deki olay Kayseri'de umut oldu

Özlem Ay, ?Viranşehir?de yakalananların cep telefonları geriye dönük çok iyi incelensin? dedi. FOTOĞRAF: VEDAT DOĞAN / AA FOTOĞRAF: REŞİT DAĞ / AA

Viranşehir'de bir kızı parayla kandırıp kaçırmak istediği öne sürülen zanlılar, Kayseri'deki aileleri heyecanlandırdı: Bizim çocuklarımızla da ilgileri olabilir

KAYSERİ / İSKENDERUN / ŞANLIURFA - Kayseri’de kayıp çocukların izine üç haftadır rastlanamazken, Şanlıurfa’da bir kız çocuğunu kaçırmak istediği iddiasıyla yakalanan iki kişi, Kayserili aileler için umut oldu.
Kayseri’nin Talas ilçesinde Şeker Bayramı’nın ikinci günü şeker toplamak için evden çıkan üç çocuktan Ahmet Tuna ve Dilruba’nın babası Hamza Tekin, Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde sekiz yaşındaki bir kız çocuğunu kaçırmak istediği iddiasıyla iki kişinin yakalandığı haberiyle heyecanlandı:
“Viranşehir olayının belki Kayseri’yle bir bağlantısı vardır. Bu işi yapanlar bir şebeke ise bizim çocuklarımızla ilgili ipuçları çıkabilir. Yakalanan iki kişinin benzer olaylarla ilişkileri vardır, bağlantıları vardır. Bunların iyi araştırılmasını istiyorum. Çocuklarımıza bu olay sonucu ulaşmayı umut ediyorum. Viranşehir olayının belki Kayseri ile ilgili bağlantısı vardır.”
Anne Leyla Tekin de iki kişinin yakalanmasının kendilerini umutlandırdığını, müjdeli bir haber beklediklerini ifade ederek, “Viranşehir’deki olayda kız çocuğunu para verip kandırmak istemişler. Bizim çocuklarımızı da para verip kandırmış olabilirler” dedi.
Kızı Türkan Ay’ın bulunması için gözyaşı döken anne Özlem Ay da Viranşehir’de yakalanan iki kişinin kendi çocukları için bazı bilgilere sahip olabileceğini belirterek, Şanlıurfa Valisi ve Emniyet Müdürü’ne seslendi:
“Yakalanan iki kişinin çok iyi sorgulanmasını istiyorum. Bu kişilerin cep telefonlarının geriye dönük kayıtlarının incelenmesini istiyorum. Belki bizim çocuklarla ilgili  ipucu bir bilgi bulunur. Benim kızım da parayla kandırılmış olabilir.” 
Kızının rüyalarına girdiğini belirterek “Türkan rüyalarımda bana ‘Anne beni kaçırdılar’ diyor. Kızımı para verip kandırmış olabilirler” diyen anne, kaybolan çocuklarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün pazar günü kendilerini ziyaret etmesinin  morallerini biraz düzelttiğini ifade etti.
Kayıp çocukları arama çalışmaları kapsamında Hatay’ın İskenderun ilçesinde de ilanlar asıldı. İlçenin çeşitli noktalarına asılan ve üç çocuğun fotoğraflarının olduğu ilanlarda, çocukların görülmesi halinde 155 Polis İmdat telefon hattının aranması istendi. 

Viranşehir hâlâ gergin
Bu arada Viranşehir’de, sekiz yaşındaki kızın kaçırılmaya çalışıldığı iddiasıyla başlayan gerginlik gece de devam etti. Zanlıların kendilerine teslim edilmesini isteyen ve gün boyunca bu kişilerin bulunduğu polis merkezinin çevresinde toplanan grup, zanlıların tutuklanmasının ardından cezaevine götürülmelerini bekledi.
Önlem alan güvenlik güçleriyle tartışan gruptakilerden bazıları, polislere taşlarla saldırdı. Viranşehir’de önceki sabah ekmek almaya giden sekiz yaşındaki D.K.’yı bir kişinin  kaçırmaya çalıştığı iddia edilmiş, kızın bağırması üzerine zanlı kaçarken vatandaşlarca yakalanmıştı. Zanlıyı kamyonette beklediği ileri sürülen bir kişi de güvenlik güçlerince yakalanmıştı. (aa)