Virüs termal kameraya takıldı

Virüs termal kameraya takıldı
Virüs termal kameraya takıldı

Domuz gribi virüsü kendini 38.5 derece ateşle belli ediyor. Havalimanı ve gümrükler 10 termal kamerayla izleniyor. Sayı, pazartesi 27?ye çıkacak.

Türkiye'de ilk domuz gribi vakası, havalimanındaki termal kameralarca fark edildi. ABD vatandaşı ve annesi ülkesinden 'Bir şeyin yok' denilerek yollanmış

İSTANBUL - Türkiye küresel bir sağlık riskine karşı, küresel sorumluluğunu yerine getirdi. ‘Domuz gribi’ni (Influenza A/H1N1) havaalanında fark edip gerekli tedaviyi başlattı. İstanbul Atatürk Havalimanı’na konulan kameralar sayesinde, ABD’den yola çıkıp Amsterdam’a gelen ve oradan İstanbul aktarmalı olarak Irak’a gitmek isteyen yolcunun domuz gribine yakalandığı ortaya çıktı.
26 yaşındaki Irak asıllı ABD vatandaşı S. S. A. ve ailesi tedavi altında. Haseki Hastanesi’nde özel bir odaya konulan S.S.A.’nın annesininde de domuz gribini tespit edildi. 

14 MAYIS, SAAT 09.50: ABD’den yola çıkan S. S. A. ve altı kişilik ailesi, Amsterdam’dan kalkan KLM Havayolları’na ait uçağa bindi. 

14 MAYIS, SAAT 13.41: Uçak, Atatürk Havalimanı’na indi. 10-15 yıldır ABD’de yaşayan 26 yaşındaki S. S.A., giriş kapısından geçerken ateşinin yüksek olduğu fark edildi.

14 MAYIS, SAAT 19.00:  S. S. A. ve ailesi izolasyona alındı. Ardından aile olası domuz gribi vakalarına karşı karantina koşullarına uygun olduğu belirlenen Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. S. S. A.’dan alınan numunede, Ulusal Grip Referans Laboratuvarı’nda yapılan tetkikler sonucu ‘domuz gribi’ virüsü bulundu.
Bunun üzerine dün hastanede geniş önlemler alındı. Çalışanlar ve çevredekiler maske takarken, S.S.A.’nın da kaldığı servisin yaklaşık 30 metre önüne sandalye konularak içeriye görevliler dışında kimse alınmadı.
S.S.A. bu konuda özel eğitimli doktorların gözetimi altında özel odaya konuldu. Hastayla ilgilenen personel de ‘N 95’ adlı özel maske ve önlükler taktı. Hastanın tüm ihtiyaçları odasında karşılanırken, ailesi de ilaçla koruma tedavisi altına alındı. Virüsün diğer hastalara bulaşma ihtimaliyse ortadan kaldırıldı. S.S.A.’nın sağlık durumunun iyi olduğu belirtilirken, herhangi bir hayati tehlikesi bulunmuyor.

16 Mayıs: Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye’deki ilk domuz gribi vakasını Türkiye’ye ve dünyaya duyurdu. Günün ilerleyen saatlerinde S.S.A’nın annesinde de hastalığa rastlandığı öğrenildi. 

Annesinde de var
Akşam saatlerinde Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ‘numunelerin incelenmesi sonucunda hastanın annesinde de domuz gribi virüsü tespit edildiği, diğer aile fertlerinde ise virüse rastlanmadığı’ kaydedildi.
Öte yandan hastaneden bir hasta nedeni açıklanmadan sevk edilirken S.S.A’nın yılculuk yaptığı uçakta görev yapan bir hostes  hastaneye geldi.
S.S.A.’nın 13 Mayıs’ta yüksek ateş şikâyetiyle ABD’de doktora başvurduğu ancak doktorun hastaya ateş düşürücü ilaçlar verip evine yolladığı öğrenildi. İlaca başlayan S.S.A. da 14 Mayıs’ta uçakla yolculuğa çıkmakta sakınca görmedi.
Atatürk Havalimanı’nda da önlemler sıklaştırıldı. Havalimanının termal kamera ve sağlık ekipleriyle taranmasına devam ederken havalimanı çalışanları maske ve eldiven kullanıyor. (Radikal)