Virüse en özgün tepki Rize'den!

Virüse en özgün tepki Rize'den!
Virüse en özgün tepki Rize'den!

Rizeli avcı, vurduğu domuzun kanına değdi diye yeğenini hastaneye yolladı. Rize ayağa kalktı.

Haber: MUHAMMET KAÇAR / Arşivi

RİZE - Genç bir avcının eline vurulan yaban domuzunun kanı bulaştı, Rize ayağa kalktı! 17 yaşındaki yeğeni Mustafa Kesimal ile Rize’nin Çamlıhemşin yaylasına çıkan Nihat Kesimal burada bir yaban domuzu vurdu. Hayvanın ölüp ölmediğini kontrol ederken yeğeninin eline kan bulaştığını gören amca, ‘domuz gribi’ endişesiyle apar topar yeğenini Çamlıhemşin Sağlık Ocağı’na yetiştirdi.
Burada maske takılan Mustafa Kesimal, yine maskeli personelin bulunduğu ambulansa konularak annesinin eşliğinde Rize’deki 82’nci Yıl Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Hastanenin acilinde güvenlik görevlilerine kadar bütün personele maske dağıtıldı. Ambulans hastaneye geldiğinde de bir süre bahçede bekletildi. Genç avcı önce ambulansı içinde, uzman doktorun gelmesinin ardındansa hastanede muayene edildi.
Ambulansta beklerken soruları yanıtlayan Mustafa Kesimal, “Domuzun ölüp ölmediğini kontrol etmek için yanına gittim. Ters çevirirken kanı elime bulaştı. Daha sonra hastaneye geldik” dedi. İl Sağlık Müdürü Mustafa Tepe ilerleyen saatlerde “Tetkikler ve alınan kan örnekleri temiz çıktı. Vatandaşı eve gönderdik” açıklamasını yaptı.
***
‘Yazla birlikte etkisi azalabilir’
Domuz gribi virüsünün yazla birlikte etkisinin azalabileceği belirtildi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), domuz gribi virüsünün her yıl kışla birlikte artan mevsimsel grip vakalarından ayrı tutuyor; domuz gribine neden olan virüs üzerinde ayrı çalışmalar yapıyor. Ama yine de domuz gribi virüsünün de, tıpkı diğer grip virüsleri gibi mevsim geçişlerinde etkinlik kazandığına dikkat çekiliyor. Sağlık Bakanlığı için çalışan Türk bilim adamları da “Yaz mevsiminde domuz gribi virüsünün etkisinin azalmasını bekliyoruz. Bizim için tehlikeli olan ilkbahar ve sonbahar dönemleri” dedi. 

Domuz etinden geçer mi?
H1N1 virüsünün neden olduğu hastalığa domuz gribi deniliyor. Ama hastalığın domuz etinden geçtiğine dair bir bulgu yok. Hayvanda bu virüs olsa bile pişirme sırasında virüsün öleceği belirtiliyor. Uzmanlara göre aslında bu hastalığın zaten domuz gribi adlandırması da pek doğru değil. Çünkü hastalığa yol açan H1N1 virüsü, bildik mevsimsel grip salgınlarına yol açan virüsün domuz ve kuşları da etkileyecek türden genetik malzemeyle ‘tepeden tırnağa yenilenmiş’ başbaşka bir biçimi. Bu yüzden insanların bu virüse bağışıklıkları oluşmuş değil. Hastalığı riskli kılan da bu.