Virüse karşı bir yalnız adam...

'Ben ve eşim aşı olduk. İki çocuğum ise aşılanamadan hastalandı. Domuz gribi ocak ayında zirve yapacak. Ölenlerin yüzde 60'ı sağlıklı insanlardı' diyen Sağlık Bakanı risk grubuna alınanların aşılanmasını istiyor. Ancak tam tersi gözleniyor

ANKARA/İSTANBUL - Türkiye’de domuz gribine karşı aşılanan ilk grupta yer alan Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın iki çocuğunun da domuz gribine yakalandığı ve hastalığı atlattıkları ortaya çıktı. Bakan Akdağ, dün hastalığın ocak ayında zirve yapmasını beklediklerini söyledi.
Ancak 2’nci dalga kapsamına alınan altı ay-5 yaş arası çocuklarda aşıya rağbet olmadığı gözlendi. Aşı hizmetinden daha çok kronik rahatsızlıkları olduğu için domuz gribini çok ağır geçirme riskleri olan kişiler, özellikle de yaşlılar yararlandı. Aşıyla ilgili net rakamlar, bir iki hafta sonra açıklanacak. Sağlık Bakanı Akdağ, dün Dünya KOAH Günü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, KOAH’lıların da risk grubunda olduğunu hatırlattı, “Bu gruptakiler mutlaka aşılansın. En ufak bir grip belirtisinde doktora başvursun” dedi. Akdağ’a yöneltilen sorulandan biri “Küçük çocuğunuza aşı yaptırdınız mı, ailenizde kimler aşılandı” oldu. Bakan merak edilenlere ilişkin şu yanıtları verdi:

KIZIMI AŞILATAMADAN HASTALANDI: “Bildiğiniz gibi çocuklar için aşılama (önceki gün) başladı. Ben, kızımı aşılamaya fırsat bulamadım. Çünkü hastalığı geçirdi. Ben, aşılandım, eşim de bağışıklık sistemiyle ilgili bir ilaç kullandığı için aşı yaptırdı. Kızım 4 yaşında ve hastalığı hafif geçirdi. Oğlum 24 yaşında ve biraz ağır geçirdi, evde bir müddet yatması gerekti. Şimdi, ikisinin de sağlık durumu iyi. Benim ailemin fertleri de Türk vatandaşları ne zaman aşılanacaksa o zaman aşılanabilirler. Yani, aşılanması gereken şu ana kadar üç kişi vardı. Bunlardan birisi sağlık çalışanı olarak bendim ve aşılandım. Diğeri eşimdi ve o da söylediğim sebeplerden dolayı aşılandı. Kızıma da aşı yapılacaktı ancak o yapılamamış oldu. Diğer çocuklarım da aşı sırası kendilerine geldiğinde, virüsü almamış olurlarsa elbette aşılanacaklar.”
DOMUZ GRİBİNDEN ÖLENLERİN YÜZDE 60’I SAĞLIKLI: “Hayatını kaybedenlerin, yoğun bakımda olanların çok önemli bölümünün 50 yaş altı sağlıklı kişiler olduğu görülüyor. Ölenlerden yüzde 40’ının altta yatan önemli bir kronik hastalığı var. Yüzde 60’ı ise sağlıklı kişiler. Bizim bu kadar hazırlıklı olmaya çalışmamızın sebebi budur. Mevsimsel grip, 65 yaş üstü, altta yatan ağır hastalığı olanlarda ciddi ölüme yol açabilirken H1N1 50 yaş altında sağlıklı kişilerde ciddi hastalık yaptığını görüyoruz. 73 ölüm ciddi bir rakamdır. Biz görevimizi yaptığımıza inanıyoruz. Burada toplumun refleksi çok önemli.”

50 yaş altı sağlıklı kişilerin de aşılanması gündemde
AŞILANMA SIRASI KİMDE?:
Akdağ: Aralık ayında okul çağındaki çocukların aşılanmasına başlanacak. 50 yaşına kadar olan kişiler de aşılanabilir ama bilimsel kurul henüz 50 yaşına kadar olanların aşılanmasıyla ilgili karar vermedi, üzerinde çalışıyorlar.
(Türkiye’de aşılama sağlık çalışanları ve hacı adaylarıyla başlamıştı. Önceki günden itibaren altı ay-5 yaş arası çocuklar ve tüm yaş gruplarında kronik hastalığı olanlar aşılanmaya başlandı.)
GRİP OLUP GEÇİRENLER DE AŞILANSIN MI?
Akdağ: Hastalığı geçirenlerin aşıya ihtiyacı yok ama insanların gribi H1N1 virüsünden geçirip geçirmediği bilinmediğinden aşılanabilirler. (Hastanelerde şu anda gelen her şüpheli vakaya domuz gribi testi yapmıyor. Çünkü hem hastalık artık salgın halini aldığı için buna yetişmek mümkün değil. Hem de hasta eğer ileri bir tabloyla gelmemişse tedavi mevsimsel gribinkiyle aynı: Dinlenme, iyi beslenme, bol sıvı alımı.)
ÖZEL HASTANELERDE DOMUZ GRİBİ TESTİ YASAK MI?
Akdağ: Bazı özel hastane ve tıp merkezleri tetkik yapıyoruz diye vatandaşdan büyük paralar almaya başlamıştı. Ama bu testlerin hassasiyetinin yüzde 20’yi geçmediğini tespit ettik. Böyle bir istismara müsaade etmememiz gerekiyordu.
SALGIN NE ZAMAN BİTER?
Akdağ: Aralık-ocakta hastalığın zirve yapacağı tahmin ediliyor. Seyri, atak hızı değişebilir. Toplumun verdiği reflekslerle ilgili. Mevsim sonunda hızının azalacağını tahmin ediyoruz. Bilim adamlarımıza göre gelecek yıl bu virüs hastalık yapabilir ve değişikliğe uğrama ihtimali de var.
KURBAN BAYRAMI TATİLİNİN UZATILMASI GÜNDEMDE Mİ?
Akdağ: O günler yaklaştığındaki ihtiyaçlara göre ayarlanır.
(Bakan’ın basın toplantısı sürerken Amasya’da artan devamsızlıklar nedeniyle okullar 24 Kasım’a kadar tatil edildi.)

 

 

 

Gribin pençesindeki Ukrayna dünyadan yardım istedi

 

 

 

Grip salgınına gerekli aşı ve antiviral ilaç stoğu olmadan yakalanan Ukrayna uluslararası yardım talebinde bulundu.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Ukrayna’nın yardım talebi Türkiye’ye de ulaşmıştır. Orada hastalık hızlı yayıldı. Ukrayna aslında aldığımız tedbirler noktasında tersinden iyi bir örnek. Aşı bize ancak yetecek. Muhtemelen aşı yardımımız olmayacak. İlaç konusunda belki küçük bir yardım yapabiliriz” dedi.
Ukrayna Sağlık Bakanlığı, ülkede son grip salgınında ölenlerin sayısının 125’e ulaştığını açıkladı.

78 bin kişi hastanelik oldu
Ekim ayında başlayan salgından 1.4 milyon kişi etkilendi. 78 bin kişi hastaneye kaldırıldı. Başkan Viktor Yuşçenko, ülkeyi tehdit eden grip salgınıyla mücadele için 125 milyon dolarlık bütçe ayırdığını açıkladı, aynı zamanda uluslararası yardım talebinde bulundu. Ölenlerin ne kadarının domuz gribi ne kadarının mevsimsel gripten öldüğü ise hâlâ belirlenemedi.
Ukraynalıları öldürenin domuz gribinin mutasyon geçirmiş bir hali olabileceği de iddia edilmişti. Konuyu incelemek üzere Ukrayna’ya giden Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ekibi ise Ukrayna’da etkili olan domuz gribi virüsünün halihazırda dünya yüzünde gezinenle aynı olduğunu, mutasyon geçirmemiş olduğunu belirledi.

 

 

 

Aşı oldular sonra öldüler

 

 

 

Alman Bild gazetesi ülkede yedi kişinin domuz gribi aşı olduktan sonra öldüğünü açıkladı. Paul-Ehrlich Enstitüsü sözcüsü Susanne Stöcker, ölümlerin aşıdan kaynaklandığını söylemenin mümkün olamayacağını, aşı olmaları tavsiye edilen risk grubunda bulunan ağır hastaların bu hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmiş olabileceğini söyledi.
Bild’e göre vakalar şöyle:
* Akciğer enfarktüsü geçiren 21 aylık bir çocuk, domuz gribine karşı Pandemrix aşısı olduktan bir gün sonra öldü.
* Daha önceden çeşitli hastalıkları olan 65 yaşındaki bir kadın aşı olduktan sonra öldü. Kadının ölümünün aşıyla ilgili olmadığı açıklandı.
* Bayer şirketinde çalışan 46 yaşındaki bir kişi aşı olduktan bir gün sonra kalp krizi geçirerek öldü.
* 55 yaşındaki bir öğretmen aşı olduktan 6 saat sonra evinde kalp krizinden öldü. Kalp krizinin aşıyla ilgisi olmadığı öğrenildi.
* Şeker hastası 65 yaşındaki bir kadın, aşı olduktan iki gün sonra öldü.
* 92 yaşındaki bir kadın aşı olduktan 3 gün sonra öldü.
* Cuma günü aşı olan solunum yolu hastası bir kişi önceki gün öldü.

AB’de aşı var mı?
Almanya’da domuz gribine yakalananların sayısının yaklaşık 76 bin olduğu, ancak gerçek sayının bundan çok daha da fazla olabileceği belirtiliyor. Ülkede domuz gribi ndeniyle ölenlerin sayısı da 20’ye yükseldi.
80 milyon nüfuslu Almanya, domuz gribine karşı 50 milyon doz aşı satın aldı. Ve ücretsiz aşılama yapıyor.
“Olası grip salgınlarında üretilen ilk aşıları biz alalım” diyerek ilaç firmalarıyla anlaşmalar imzalayan Avrupa Birliği ülkeleri domuz gribi aşısı konusunda ilk harekete geçenlerden.
İspanya domuz gribine karşı 37 milyon doz, Yunanistan ise 700 bin doz aşı aldı. İspanya’da hastalıktan 90, Yunanistan’da 10 kişi öldü.
ABD’de aşılama 6 Ekim’de başlamıştı. Britanya, Fransa, Belçika, İtalya’da ekim sonunda aşılamaya başladı.
206 ülkeye yayılan domuz gribinden ölenlerin sayısı 6 bin 250’i geçti. Uzmanlar domuz gribinin ‘korkulduğu kadar’ öldürücü olmadığını, ancak çok hızlı yayıldığını, ileride mevsimsel gribi ortadan kaldırıp onun yerine geçebileceğini belirtiyor. (Radikal)