Viyana'da heykel kavgası
Viyana Teknik Üniversitesi'nde sergilenen 'Türk Lokumu' adlı heykel tartışma yarattı.


Türkler tepkili

Avusturya'da, Viyana'daki 'Türk Lokumu' (Turkish Delight) adlı vücudu çıplak, başı örtülü heykel, Türkleri kızdırdı. Halk Partisi Milletvekili Şirvan Ekici, 'türbanlı Türk kadınını' temsil eden heykel nedeniyle Eyalet Kültür Bakanlığını suçladı.

VİYANA - Avusturya'nın başkenti Viyana'da sergilenen, 'Türk Lokumu' (Türkish Delight) adlı vücudu çıplak ancak başı örtülü heykel, Türk sivil toplum kuruluşlarının tepkisini çekti.
Viyana'nın Karlsplatz semtindeki Teknik Üniversite'nin bahçesinde sergilenen heykel, heykeltıraş Olaf Metzel'a ait. Provokatif çalışmaları ile tanınan Metzel'in türbanlı Tük kadını heykeli sergiyi gezenlerin en çok dikkatini çeken eserlerden biri. Ancak, heykel Viyana'da yaşayan Türklerde öfke yarattı. Teknik Üniversite'nin Türk öğrencilerinden Vedat Bayraklı tepkisini, "Bu çirkin heykelin buradan kaldırılması için Viyana'daki Büyükelçilik yetkililerinin bir an önce harekete geçmesini istiyorum. İnsanların değerlerine hakaret ediyorlar" diye dile getirdi.
Avusturya Türk Federasyonu Başkan Yardımcısı Feyzullah Andak ise "Bu çirkin heykelin ne amaca hizmet ettiğini bilmiyoruz. Ama hoş bir şey olmadığını biliyoruz. Bizi üzdüğü bir gerçektir. Avusturyalı yetkililerden heykelin bir an önce kaldırılmasını talep ediyoruz" dedi.
Halk Partisi (ÖVP) Viyana Eyalet Parlamentosu Milletvekili ve Entegrasyon Sözcüsü Şirvan Ekici de, "Heykel, bir kadın olarak beni de çok rahatsız etti. 11 Eylül'den sonra gergin bir havada yaşıyoruz. Bu hava içindeyken, böyle bir sanat çalışması uygun değil. Bununla ilgili tüm sorumluluk Sosyal Demokrat Partili Viyana Eyalet Kültür Bakanı Dr. Andreas Mailath Pokorny'e aittir. Burada yaşayan ve rencide edilen insanlara, provokatörlerin oyunlarına gelmemeleri çağrısında bulunuyorum" diye konuştu.