'Vize işlemleri insan hakkı ihlali'

AB uyum yasaları çerçevesinde yükselen insan hakları standartları halkı her alanda hak aramaya iterken, Türkiye'yi de Avrupa ülkeleriyle karşı karşıya getirdi.

ANKARA - AB uyum yasaları çerçevesinde yükselen insan hakları standartları halkı her alanda hak aramaya iterken, Türkiye'yi de Avrupa ülkeleriyle karşı karşıya getirdi. Türkiye'deki insan hakları kurulları, Avrupa ülkelerinin vize uygulamalarını ihlal olarak niteledi, ama Avrupa ülkeleri yapılanın rutin olduğu görüşünde.
Britanya'nın İstanbul Konsolosluğu'na başvurup vize alamayan bir vatandaş, pasaportuna vurulan damganın başka ülkelerden vize almasını da zorlaştırdığını belirterek, 'insan haklarına aykırı' olarak nitelediği uygulama için İstanbul İl İnsan Hakları Kurulu'na başvurdu.
Kurul, başvuran vatandaşı haklı buldu ve pasaporta vurulan damganın 'ihlal' olduğuna kanaat getirdi. İstanbul İl İnsan Hakları Kurulu'nun dosyayı gönderdiği Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı da aynı görüşü destekledi ve konuyu Dışişleri Bakanlığı'na iletti.
Vurulan damga rutinmiş
Ancak Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazışmalar sonunda, olayın güvenlik ve idari açıdan rutin bir uygulama olduğu yanıtını aldı. Türkiye'nin de vize başvurusu yapan yabancıların pasaportuna damga vurduğu anlaşıldı.
Bu uygulamaya göre, vize başvurusu yapılan pasaporta öncelikle bir damga basılıyor. Başvuru sahibine vize verildiği takdirde, damganın üzerine, damgayı örtecek büyüklükte bir pul yapıştırılıyor. Başvuru geri çevrildiğinde ise pul yapıştırılmadığı için, vize verilmediğini gösteren damga pasaportta kalıyor.