Vizesiz AB yolunda bir umut ışığı

İngiliz yargısı Britanya'da iş kurmak isteyen Türklerin önünü açan önemli bir karar aldı: Ankara Anlaşması tarafı Türkiye vatandaşlarından 200 bin sterlinlik yatırım kaynağı istenemezLONDRA - Türk vatandaşlarının AB üyesi ülkelerde iş kurmasına olanak tanıyan Ankara Anlaşması çerçevesinde Türkiye’den yapılan başvurulardan ilk kez olumlu bir sonuç alındı ve Güler Kaşmaz adlı Türk vatandaşına İstanbul’daki başkonsolosluk tarafından bir yıl süreyle İngiltere’de oturma ve çalışma izni verildi. İlk kez bir Türk vatandaşı Türkiye’deki İngiltere Başkonsolosluğu’ndan aldığı oturma ve çalışma izniyle İngiltere’ye ayak basacak.
Ailesi İngiltere’de kebap salonu işleten Güler Kaşmaz uzun süre yaşadığı İngiltere’den sınır dışı edilmişti. Türkiye’ye dönmek zorunda kalan Güler Kaşmaz ailesine ait lokantanın işletmesine katkıda bulunmak amacıyla bir yıllık vize başvurusunda bulundu.
Kaşmaz’ın, avukatları aracılığıyla İngiliz Başkonsolosluğu’na yaptığı başvuru, konsoloslukça ‘yatırımcı vizesi başvurusu’ kategorisine sokularak reddedildi.
Ülkede yatırım yapmak isteyen ve Ankara Anlaşması’nın tarafı olmayan ülkelerin vatandaşlarına uygulanan 200 bin sterlinlik yatırım kaynağı gösterme zorunluluğunu ret gerekçesi olarak kullanmaya çalışan İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosluğu aleyhinde Kaşmaz ve avukatları tarafından İngiltere’de açılan davanın yargıcı, başkonsolosluk görevlilerinin hukuk dışı karar aldıkları sonucuna vardı. Kararda Türkiye’nin 1963 tarihli Ankara Anlaşmasına taraf olduğu ve Türk vatandaşlarının 200 bin sterlinlik yatırım kaynağı gösterme zorunluluğunun olmadığı belirtildi.
Kaşmaz’ın hâkim tarafından İngiltere’nin İstanbul’daki başkonsolosluğuna geri gönderilen başvurusu bu kez Ankara Anlaşması çerçevesinde değerlendirildi ve Güler Kaşmaz’a bir yıllık İngiltere vizesi verildi.
Kaşmaz’ın davasının önemli bir ilki oluşturduğuna dikkati çeken avukat Hakan Camuz, bu hukuk zaferinin daha önce İngiltere ve Almanya’da kazanılan davaların ilk somut sonucunu oluşturduğuna işaret etti.

İş kuranın önü açılıyor
Kaşmaz’ın diğer avukatı Başarat Ali ise davanın İngiltere’nin Türklere karşı Ankara Anlaşması’nı hükümsüz kılma çabasına karşı önemli bir kazanım olduğunu vurguladı.
Başarat Ali, “İçtihat oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu olursa İngiltere’nin İstanbul’daki başkonsolosluğunun vize başvurularını keyfi reddetme lüksü olmayacak” dedi.
Türk vatandaşlarının tümünün Avrupa’ya vizesiz gelmesinin şimdilik ütopya olduğunu belirten avukat Hakan Camuz, kazanılan davaların Ankara Anlaşması çerçevesinde AB ülkelerine gelip oturma ve iş kurmayı isteyen kişilerin önünü açtığını söyledi.
Kaşmaz’ın avukatları önümüzdeki hafta İstanbul’da Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’a hukuk sürecini anlatacak.
Avrupa Adalet Divanı Eylül 2007’de İngiltere’deki iki Türk işadamının açtığı davada İngiltere’yi haksız bulmuş ve Ankara Anlaşması gereğince Türk vatandaşlarına çalışma ve oturma izni verilmesine hükmetmişti. Kaşmaz’a verilen oturma ve çalışma izninin Türkiye’deki başkonsolosluk tarafından verilmesi de bir ilk. Daha önce Türk vatandaşları sadece İngiltere’ye vizeyle girdikten sonra bu ülkede oturma ve çalışma izni için başvurabiliyordu. (aa, Radikal)