Vizesiz Avrupa'ya ilk adım atıldı

Vizesiz Avrupa'ya ilk adım atıldı
Vizesiz Avrupa'ya ilk adım atıldı

Anlaşmaları AB adına İçişleri Komiseri Cecilia Malmström, Türkiye adına ise Bakanlar Ahmet Davutoğlu ve Muammer Güler imzaladı.

Vizesiz Avrupa için ilk adımın atıldığı törende konuşan Başbakan Erdoğan "AB süreciyle ilgili gelişmeleri hep cebimde taşıyorum" dedi.

Türkiye ile AB arasında Vize Serbestisi Diyaloğu ve Geri Kabul Anlaşması dün Ankara Palas’ta düzenlenen törenle imzalandı. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström katıldı. Her iki anlaşmaya da Avrupa Birliği adına AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström imza atarken, Türkiye adına Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni’ni Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Geri Kabul Anlaşması’nı ise İçişleri Bakanı Muammer Güler imzaladı. İmzalanan anlaşmalar ile Türk vatandaşlarına AB vizesini kaldıracak süreç başladı.

Yük olmaya değil yük almaya geliyoruz

Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , imzaların Türkiye ile AB ilişkilerinde gerçek anlamda bir milat olduğunu söyledi. Vizesiz Avrupa kapılarının açıldığını belirten Erdoğan şunları söyledi: “Bugün AB ile attığımız karşılıklı imzalarla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına artık vizesiz Avrupa’nın kapıları açılıyor. Tabii önümüzde belli bir süreç daha var. Uzun bir mücadelenin, kararlı bir mücadele ve müzakere sürecinin ardından Türkiye’nin hassasiyetlerini de dikkate alan bir yol haritası üzerinde mutabık kalındı. Türkiye, daha önce verdiği söze riayet ederek geri kabul anlaşmasını imzaladı. 3-3.5 yıllık bir süre sonunda da artık vatandaşlarımıza tam anlamıyla vizesiz Avrupa seyahati başlamış olacak. “
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 69 ülkeye vizesiz seyahat ettiğini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu: “AB ile vizeler kalktığında da hiç kimsenin endişesi olmasın. Ne Türkiye ne AB üyesi ülkeler bundan en küçük sorun yaşamayacaklardır. Tam tersine vizeler kalktığında işadamlarımız, sanatçılarımız, sporcularımız, sivil toplum örgütü mensuplarımız daha rahat seyahat edecek ve bu da AB’ye çok önemli katkılar sağlayacaktır. Benim her zaman bir ifadem var: Yük olmaya değil, yük almaya geliyoruz.”

Süreci cebimde taşıyorum

Türkiye-AB ilişkilerinin bir süredir ivme kaybına uğradığını hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kaybın Türkiye tarafından kaynaklanmadığını bütün dostlarımız çok iyi biliyorlar ve eminim ki, takdir de ediyorlar. Son dönemde 22. faslın müzakerelere açılmasının ardından bugün attığımız imzalar müzakere sürecine yeni bir heyecan getirdi. Her Bakanlar Kurulu toplantımızın değişmez bir maddesi vardır. O madde AB süreci ile alakalı maddedir. Ben süreci hep cebimde taşıyorum. Takip ediyorum.”
‘Ne kadar sürer bilemem’
AB İçişleri Komiseri Malmström ise vize serbestisi konusundaki müzakerelerin ne kadar süreceğini tam olarak kestiremediklerini belirtti. 


Geri kabul 3 yıl sonra başlayacak

Anlaşmanın imzalanmasının ardından üçüncü ülke vatandaşlarının geri kabulüne, geri kabul anlaşmasının yürürlüğe girişinden ancak 3 yıl sonra başlanacak. Sürecin olumlu devam etmesi halinde, anlaşmanın yürürlüğe girdiği tarihten 3,5 yıl ve anlaşmanın üçüncü ülke vatandaşları için geçerli olacağı tarihten sadece 6 ay sonra Türk vatandaşları için vize muafiyeti kararı alınacak. 3 yıllık süre zarfında Türkiye, mevcut ikili anlaşmalar dışında sadece kendi vatandaşlarını geri kabul etme yükümlülüğü altında. Bir göçmenin Türkiye’ye iadesi için bu kişinin son olarak Türkiye üzerinden AB topraklarına giriş yaptığının somut belgelerle kanıtlanması gerekiyor. Sürecin vize muafiyeti ile sonuçlanmaması halinde anlaşma Türkiye tarafından tek taraflı feshedilebilecek.