'Vizesiz geçiş' için inisiyatif şimdilik Alman sınır polisinde

Alman Büyükelçi Türklere verdikleri 'vize muafiyet belgesi'nin hukuki nitelik taşımadığını söylediHİLAL KÖYLÜ


ANKARA - Almanya, Avrupa Adalet Divanı’nın, TIR şoförü Mehmet Soysal’ın ‘vizesiz Avrupa’ için açtığı davayı onaylamasının ardından, kimi meslek grupları için başlattığı ‘vize muafiyeti’ uygulamasının yürürlüğü için yöntem arıyor.
Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, bir grup gazeteciye Almanya’nın Türk vatandaşlarına nasıl ‘vize muafiyeti’ uygulayacağını anlattı. Avrupa Adalet Divanı’nın, ‘Türk vatandaşlarına vizesiz geçiş uygulanabilir’ kararını uygulamak için ilk adım atan Avrupa ülkesinin Almanya olduğunu ve bundan ‘gurur duyduklarını’ belirten Cuntz, vize muafiyetinin “Bilim adamı, sporcu, sanatçıya var. Diğerlerine yok” şeklinde algılanmamasını istedi. Cuntz, “İyi niyetli bir uygulama var ve sonuçlarını göreceğiz” diye konuştu.
Vize muafiyet belgesinin sporcu, bilim adamı ve sanatçılara Ankara’daki büyükelçilik ile İstanbul ve İzmir’deki konsolosluklar aracılığıyla verileceğini belirten Cuntz, bu belgenin ‘hukuki bir nitelik taşımadığına’ da vurgu yaptı. Belgenin bu niteliği, vize muafiyet belgesi alan bir sanatçı, sporcu ya da bilim adamının sınırda yine pasaport kontrolünden geçeceği ve Alman polisinin inisiyatifiyle ülkeye giriş yapabileceği anlamına geliyor.
Cuntz, polisin inisiyatifinin nasıl denetleneceğine açıklık getiremezken “Ortada bir iyi niyet var ve bunu kötü tarafından düşünmemelisiniz” dedi. Ancak, polisin inisiyatifi, vize muafiyetiyle ilgili birçok soru işaretini de beraberinde getirdi. Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk ya da ünlü sanatçı Sezen Aksu ya da ünlü Türk futbolcu Tuncay Şanlı’nın Almanya’ya giderken ‘vize muafiyeti’ne tabi olması gerekiyor. Ancak bu kişiler, vizesiz Almanya’ya gittikleri takdirde, Alman polisinin “Sizi tanımıyorum” tepkisiyle karşılaşabilir iddiaları ortaya atıldı. Büyükelçi Cuntz ise bu olasılık için şu açıklamayı yapıyor:
“Tüm ilgili Alman makamları, vize muafiyeti kararından haberdar. Bu konuda Schengen ülkeleri ile de danışmalar devam ediyor. Henüz hiçbir şey noktalanmış değil. Biz çok olumlu bir adım attık.”