'Vizesiz' ilk bayramda insan seli

'Vizesiz' ilk bayramda insan seli
'Vizesiz' ilk bayramda insan seli

Geçişlerin çoğu eski usule göre yapıldı ama yetkililere göre vizesiz geçiş sayesinde hareketlilik yıl boyu sürer. Suriye tarafı, dün gelenleri ?Tombul tombul memeler? türküsüyle karşıladı. Fotoğraflar: MEHMET GüLDAş / aa

Suriye ile Türkiye arasında 'vizesiz' ilk bayramda sınır kapılarında izdiham vardı. Yoğunluk esnafı da güldürdü

MARDİN/HATAY/ŞANLIURFA -  Türkiye ile Suriye arasında vizenin kaldırılmasının hemen ardından ilk bayramlaşmada, sınır kapılarında izdiham yaşandı. Geçenlerin çoğu bayram dolayısıyla eski usule göre başvurup ‘idari mektup’ ile 48 saatliğine geçiş izni alanlardı ama bölgedeki yetkililer, vizesiz geçiş sayesinde hareketliliğin yıl boyu süreceğini tahmin ediyor.
Mardin’in Nusaybin ilçesinde bayramlaşma izni ile geçişler dün başladı. Sınır kapısına 4 bin kişi yığıldı. Kapının Türk tarafında sorun görülmezken Suriye girişinde görevlilerin domuz gribi kontrolü yapması izdihama yol açtı. Türk vatandaşları kulaklarına sokulan cihazlarla ateşleri ölçülüp el dedektörleriyle tek tek aranarak Suriye’ye alındı. Bu, işlemleri uzattı. Beklemekten usanıp geri dönenler oldu.  Suriye tarafı gelenleri  hopörlerden çalınan Türkçe şarkılarla karşıladı. İbrahim Tatlıses’in ‘Tombul tombul memeler’i tekrar tekrar çalındı. Suriye’den Türkiye’ye geçenlerse Hatay’daki esnafın da yüzünü güldürdü. Mutfak eşyası deri ceket ve battaniye satışları hızlandı.
Türkiye ile Suriye arasında vize uygulaması 18 Eylül’de kaldırılmıştı. Bayramda Suriye’den Hatay’a yaklaşık 50 bin kişi gelmesini beklediklerini söyleyen Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, “Artık Türkiye ve Suriye sürekli hareketli yerler olacak. İki ülke insanları diledikleri zaman hem akrabalarını ziyaret edebilecek hem de seyahat ederek ekonomiyi canlandıracak” dedi.
Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesindeki sınır kapısında da izdihamda bazı kadınlar ezilme tehlikesi geçirirken, sıkışan bebekleri bariyerlerin ardında görevli polisler kucaklarına alarak korudu. Kalabalıkta pek çok çocuk kayboldu.
Akçakale Kaymakamı Şefik Aygöl’ün verdiği bilgiye göre dün 5 bine yakın kişi ‘idari mektup’ ile, 300 kişi de vizesiz olarak Suriye’ye geçti. Aygöl, “Son yıllarda 5 bin kişilik kota zorlanmaya başlamıştı.  Vizesiz ziyaret, iki ülke arasındaki ilişkileri de daha geliştirecek. Bir zamanlar tellerin ardından birbirine hediyeler atan dost iki ülke insanı artık pasaportu ile vizesiz olarak istediği zaman birbirini ziyaret edebilecek” diye konuştu. (dha, aa)