Volkan Vural: Doğan Yayın İlkeleri, seçim sürecinde titizlikle gözetildi

Volkan Vural: Doğan Yayın İlkeleri, seçim sürecinde titizlikle gözetildi
Volkan Vural: Doğan Yayın İlkeleri, seçim sürecinde titizlikle gözetildi
Doğan Yayın İlkeleri Kurulu toplantısında alınan kararları değerlendiren Doğan Holding Başkan Danışmanı Volkan Vural, "Kuruldaki bütün arkadaşlarımızın ortak görüşü; Doğan Yayın İlkelerinin seçim sürecinde titizlikle gözetildiğidir. Doğan Medya Grubu'nun bugüne kadar seçimlerle ilgili izlediği tutumun doğru, hakkaniyetli olduğu teslim edildi" dedi.

RADİKAL - Doğan Yayın İlkeleri Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Volkan Vural, toplantının gündeminin seçim sürecinde Doğan Grubu yayınlarının, yayın ilkelerine uygunluğunu değerlendirmek olduğunu söyledi.

Vural, toplantıya Doğan Yayın İlkeleri Kurulu üyelerinin yanı sıra Doğan Medya Grubu’ndaki üst düzey yönetici ve genel yayın yönetmenlerinin de katıldığını belirterek, “Toplantıya katılan Doğan Medyası’nın üst düzey yöneticileri, ‘yayın ilkelerine büyük bir titizlikle uyulduğunu, tüm siyasi partilere mümkün olduğunca eşit süre ve imkan vermeye çalıştıklarını, hatta bu konuda santimetrekare hesabı yaptıklarını’ söylediler. Ancak partiler arası gösterdikleri bu dengenin Sayın Cumhurbaşkanımızın da yoğun etkinliklerle, kampanyanın önemli bir unsuru haline gelmesiyle AK Parti lehine bir görünüm kazanılmasının kaçınılmaz olduğunu ifade ettiler” açıklamasında bulundu.

Aydın Doğan: Çizgimizi kararlılıkla sürdüreceğiz!

Toplantıda söz alan kurul üyelerinin değerlendirmelerini aktaran Vural, şunları söyledi: “İlkelere uyum konusunda bir aykırılık görmediklerini belirttiler. Son zamanlarda Doğan Medyası’nı hedef alan suçlamalar ve iftiraların basın özgürlüğünü tehdit ettiğini ifade ettiler. Dolayısıyla bütün bunlar karşısında belki de fazla tarafsız yayıncılık yapıldığını ifade ettiler. Bu tehditlere karşı da mutlaka, bunlara aldırmadan aynı yayın çizgisini devam etmesi gerektiğini söylediler.”

‘BU ÇİZGİ MUTLAKA DEVAM ETTİRİLMELİ’

Vural kuruldaki tüm üyelerin ortak görüşlerinin ise “Doğan Yayın İlkelerinin seçim sürecinde titizlikle gözetildiği ve Doğan Medyası’nın bugüne kadar seçimlerle ilgili izlediği tutumun doğru, hakkaniyetli olduğu teslim edildi. Bu çizginin bağımsız, herkese eşit mesafede duran bir çizgi olduğu ifade edildi. Ve bu çizginin de mutlaka devam ettirilmesi gerektiği ifade edildi” şeklinde
özetledi.

TOPLANTIYA KATILAN İSİMLER

Toplantıya; Doğan Yayın İlkeleri Kurulu’ndan Aydın Doğan (Doğan Holding Onursal Başkanı), Volkan Vural (Doğan Holding Başkan Danışmanı), Prof. Dr. Feride Acar (ODTÜ Öğretim Üyesi), Prof. Bülent Çatlı (Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi), Doğan Hızlan (Gazeteci-Yazar), Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu ( Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi, İletişim Uzmanı), Altan Öymen (Gazeteci-Yazar), Prof. Dr. Turgut Tarhanlı (Bilgi Üniversitesi Hukuk Fak. Dekanı), Prof. Salih Tuğ ( Türkiye Milli Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı), Prof. Dr. Aydın Uğur ( Bilgi Üniversitesi Öğretim üyesi-Siyaset bilimi ve iletişim uzmanı), Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş (Eski Bakan, ekonomist), Afitap Pusat (Doğan Yayın İlkeleri Genel Sekreteri) katılırken, Doğan Medya Grubu’ndan ise Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Doğan Haber Ajansı Genel Müdürü Uğur Cebeci, Posta Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rıfat Ababay, CNN Türk Genel Müdürü Barış Tünay, Fanatik Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necil Ülgen, CNN Türk Haber Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Boratav, Kanal D Genel Yayın Yönetmeni Lale Eren, Kanal D Genel Müdürü Pelin Diştaş Yaşaroğlu, Kanal D Haber Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar, Doğan TV Holding CEO’su İrfan Şahin, Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ezgi Başaran katıldı.
DHA-Özkan ARSLAN