'Volkanik aktivite olabilir'

Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erçin Kasapoğlu, son bir hafta içinde Gökova Körfezi'nde aynı hat üzerinde, birbirine çok yakın büyüklükte oluşan yüzlerce küçük depremin bir 'deprem fırtınası' olmadığını ileri sürdü.

ANKARA - Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erçin Kasapoğlu, son bir hafta içinde Gökova Körfezi'nde aynı hat üzerinde, birbirine çok yakın büyüklükte oluşan yüzlerce küçük depremin bir 'deprem fırtınası' olmadığını ileri sürdü.
Kasapoğlu, deprem fırtınasının, aynı fay zonunda birbirini tetikleyen birçok büyük depremin kilometrelerce uzun mesafe aralıklarında ve yıllarla ifade edilen uzun bir zaman periyodu içinde birbirini izlemesi olduğunu söyledi.
'Bu kadarı fazla'
Gökova Körfezi'ndeki depremlerin, 4 Ağustos'ta saat 06.01'de oluşan ve büyüklüğü 5.4 olan ana şokun artçıları da olamayacağını belirten Prof. Kasapoğlu, "Çünkü, 5.4 gibi orta büyüklükte bir deprem bu kadar çok artçı şok üretemez. Bunların hepsi, aynı bir hat üzerinde, birbirine çok yakın noktalarda ve saatler hatta dakikalarla ifade edilebilen çok kısa zaman aralıklarıyla oluşmuştur" dedi.
Gökova'daki depremlerin, bir deprem fırtınası ya da artçı depremler olarak değil, bir 'deprem kümelenmesi' olarak nitelendirilebileceğine işaret eden Kasapoğlu, ancak, diğer tüm depremlerin çok küçük ve birbirine çok yakın büyüklükte olmalarına karşın, iki tanesinin, 5.5 ve 5.1 gibi orta büyüklükte olması, bunun sıra dışı bir 'deprem kümelenmesi' olabileceğini gösterdiğini ifade etti.
Prof. Kasapoğlu, şunları kaydetti: "Gökova'da olanlar gerçekten bir
'deprem kümelenmesi' ise, bazılarının derinlikleri 25 kilometreye kadar inen bu depremler, o bölgede magmanın yükselmekte olduğuna ve yer kabuğunda ciddi bir deformasyona yani yeni bir gerilim dağılımına işaret eder. Bu da, o bölgede gelecekte oluşabilecek olası bir volkanik aktivitenin öncüsü olarak değerlendirilebilir. Bu gelişim asla göz ardı edilemez.
Ayrıca, Ege Bölgesi'nin volkanik etkinlikler açısından oldukça aktif ve Datça Yarımadası'nın batısındaki Nysiros Adası'nın da volkanik bir ada olduğu dikkate alınmalı. Bu nedenle, Gökova'daki bu yoğun deprem aktivitesinin yerbilimciler, özellikle de volkanologlar tarafından çok yakından ve dikkatle izlenmesinde ve değerlendirilmesinde büyük yarar var."