Voyvoda'nın altınları Edirne'de!

Osmanlı Darphanesi'nin bastığı altınları bulmak amacıyla yapılan kazılardan sonuç alamayan define avcıları bu kez aynı bölgede Eflak Prensi Kazıklı Voyvoda'nın hazinesini bulmak için kazı çalışması başlattı.
Haber: KEMAL ÖZGÜLER / Arşivi

EDİRNE - Osmanlı Darphanesi'nin bastığı altınları bulmak amacıyla yapılan kazılardan sonuç alamayan define avcıları bu kez aynı bölgede Eflak Prensi Kazıklı Voyvoda'nın hazinesini bulmak için kazı çalışması başlattı.
Balkanlar'da 15'inci yüzyılda ele geçirdiği Türk esirleri kazıklara oturtarak öldürdüğü için 'Kazıklı Voyvoda' lakabıyla tanınan Dördüncü Vlad'ın hazinesinin Edirne'de olduğu iddia edildi. Ve Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin oğlu Hakan Sedefçi ile Meriç İlçesi Belediye Başkanı CHP'li Erol Dübek, yaklaşık 3.5 ay önce Osmanlı altınlarını bulmak için yaptıkları kazılardan sonuç alamamalarına rağmen yılmadı. Sedefçi ve Dübek bu kez de Voyvoda'nın hazinesinin peşine düştü.
Yetkili makamlardan alınan izinle Sarayiçi'nde bulunan Edirne Belediye Başkanlığı'na ait Temizlik İşleri Müdürlüğü sahasında kazı çalışmaları gözlemciler denetiminde dün başlatıldı. Dozerle yapılan kazılarda 17 metre derinliğe kadar inilecek. Meriç Belediye Başkanı Erol Dübek, "Tahminlerimize göre 13 ile 17 metre arasında aradığımız altını bulacağız. Altının Kazıklı Voyvoda'ya ait olduğunu sanıyoruz" dedi. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ise ekibe "Şans diliyor ve kendilerine rastgele diyorum" diye konuştu.
Aynı yerde 8 Haziran'da da Osmanlı Darphanesi tarafından bastırıldığı iddia edilen altınların bulunması için bir kazı çalışması başlatılmış, ancak çalışmalar sırasında sadece bir fosseptik çukuru bulunabilmişti!


    http://www.radikal.com.tr/7585137585130

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.