Vücudundan 34 bin volt geçti, hâlâ hayatta

Elektrik teknikeri Evren Polat, trafoda çalışırken güvenlik mesafesini ihlal etti. Arktan 34 bin 500 volt elektriğin çarpıp fırlattığı Polat 63 gün hastanede yatıp çıkarak bir mucizeye imza attı. Elektrik sol elinden girip ayak tabanlarında...

İZMİR - Elektrik teknikeri Evren Polat, trafoda çalışırken güvenlik mesafesini ihlal etti. Arktan 34 bin 500 volt elektriğin çarpıp fırlattığı Polat 63 gün hastanede yatıp çıkarak bir mucizeye imza attı. Elektrik sol elinden girip ayak tabanlarında çıkan 25 yaşındaki Polat kazayı ucuz atlattığını belirterek esprili konuştu: "Bekârım ve sevgilim yok. Ben de elektrik çok ama alan yok."
Elektrik teknikeri olan Evren Polat, ailesine ait Polek Elektrik firmasında çalışmaya başladı. Polat, geçen 1 Haziran'da memleketi Çanakkale'nin Biga İlçesi Balıklıçeşme Beldesi Organize Sanayi Bölgesi'nin trafosunda iş aldı. Bir anlık dalgınlık sonucu ölümle burun buruna gelen Polat, Çanakkale-Bursa-İzmir üçgeninde hastane turu yaptı.
Günlerce hastanelerde yatmak zorunda kaldığını belirten Polat şöyle konuştu: "Arkadaşlarımı 34 bin 500 voltluk elektriğe karşı uyardım. Ama güvenlik mesafesini ihlal edince arktan elektrik çarptı. Elektrik beni iki metre uzağa fırlattı. Yere düştüğümü hatırlıyorum, hiç bilincimi kaybetmedim. Elektrik sol elimden girdi, iki ayak tabanımdaki 1 YTL büyüklüğündeki iki delikten çıktı. Bir de göğüsümün sağ tarafında dışarıdan gelen yanık oldu."
Polat'ın ölümden döndüğünü belirten Prof. Dr. Ali Barutçu "En kolay elektrik ileten, damar ve sinirlerdir. O yüzden elden giren elektrik akımı genelde kalp üzerinden geçer, ayaklardan veya başka yerden çıkar. Polat'ın kurtuluşu mucize denilemezse bile büyük şans."