'Vur emri' validen askere geçti!

'Vur emri' validen askere geçti!
'Vur emri' validen askere geçti!
Cumhurbaşkanlığı'nda yapılan zirvede 'çözüm süreci'nde valilerde bulunan operasyona izin yetkisinin askerlere devredilmesi kararlaştırıldı

RADİKAL - Türkiye gazetesinin haberine göre artan terör olayları sonrasında öncelikle Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında mini bir güvenlik zirvesi daha sonra da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı'nda geniş katılımlı bir zirvede terörle mücadelede izlenecek strateji belirlendi.

Buna göre çözüm süreci sırasında askerin operasyon yapması için validen izin alması gerekiyordu. Bu uygulamaya da son verildi. Askerin sıcak operasyon ve sıcak takip yaptığı süreçte 'vur' emri bölgedeki askeri yetkililerde olacak. Özellikle hava operasyonlarının durmaksızın sürmesi konusunda zirveden kesin talimat çıktı. TSK "kırmızı alarm" halini bundan sonraki süreçte "non-stop" sürdürecek.

Belirlenen PKK 'lılar sınır bölgesindeki fırtına obüsleri ile de her hareketlilikte vurulacak. Sahadaki operasyonların sayısı artırılacak ve özellikle Irak sınır hattında geniş kapsamlı kara harekatları gerçekleştirilecek. PKK'lıların geçiş güzergahları ile Kuzey Irak'taki PKK kampları sürekli izlenecek. Her hareketlilikte bölgede devriye görevi icra eden F-16'lar bombardıman gerçekleştirilecek. (Türkiye gazetesi)