Vural Savaş: Başbakan'a bağlı gizli bir örgüt kuruldu

Vural Savaş: Başbakan'a bağlı gizli bir örgüt kuruldu
Vural Savaş: Başbakan'a bağlı gizli bir örgüt kuruldu
'Zuhal Olcal ve Şener Şen'i azılı işkenceci ilan ettiler'


Yaşar ANTER


MUĞLA - Bodrum ilçesinde düzenlenen ‘Bağımsız Yargı Tarafsız Adalet’ konulu panele katılan konuşmacılar AKP hükümeti, Ergenekon ve Deniz Feneri davalarını masaya yatırdı. Yargıtay Cumhuriyet Onursal Başsavcısı Vural Savaş, Ergenekon iddianamesinin ‘Ecevit’i Ruslar'dan rüşvet almak, Zuhal Olcay ve Şener Şen’i azılı işkenceci ilan etmeye kadar birçok asılsız iddialarla dolu olduğunu belirterek, “Bu davada kanuna uygun toplanmış tek bir delil gösteremezler. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun şu kadar ahlakı varsa, bu savcıları hakimleri kapının önüne koyar. Bu ülkeyi bile bile karanlığa sürükleyenler bir gün yüce divanda bunun hesabını verecek. Bu dönemde ‘Anayasa değişikliği yapılsın’ diyenler, cumhuriyetin en büyük düşmanıdır” dedi.
Yalıkavak Beldesi'nde ‘Biz kaç Kişiyiz’ platformu Muğla Şubesi tarafından Yalıkavak Port Bodrum Marina’da düzenlenen ‘Bağımsız Yargı Tarafsız Adalet’ konulu panele konuşmacı olarak Yargıtay Onursal Başsavcısı Vural Savaş, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süheyl Batum, gazeteci Ümit Zileli, gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu, ekonomist Uğur Civelek, katıldı. Paneli Yalıkavak Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Saruhan, Bitez Belediye Başkanı CHP’li İbrahim Çömez'in de aralarında olduğu yaklaşık 2 bin kişi izledi.
Paneli yöneten Prof.Dr. Süheyl Batum, AKP iktidarının kafaları karıştırarak Atatürk Türkiye’sini tehlikelere ve karanlık günlere sürüklediğini, yüzünü doğuya döndüğünü öne sürerek, “Başta kadının demokrasideki katılım gücünü azaltmaya başladılar. Dünya Parlamentolar Birliği’nin rakamlarına göre beğenmediğimiz Arap ülkelerinde bile kadınların demokrasiye, parlamentoya katılım oranı yüzde 9.7 iken Türkiye’de bu oran yüzde 9.1’dir” dedi.‘AÇILIM DAHA ÖNCE BAŞLADI’Prof. Dr. Batum, Türkiye’de Kürt açılımının AKP Hükümeti'nden önce başladığını, Öcalan yargılanırken idam cezası kaldırıldığında ‘Ağırlaştırılmış müebbet getiriliyor merak etmeyin’ dendiğini belirterek şöyle konuştu:
“Cumhurbaşkanı Gül çok önceleri Kürt açılımından bahsetti. Kürtler'e yönelik yapılan TRT yayınları ve benzer açılımlarda toplum bilgilendirildi. Kimse itiraz etmedi. Ancak bu kez yapılmak istenen açılımın içinde ne olduğu bilinmiyor. İçi ABD tarafından dolduruluyor. Erdoğan 5 Kasım 2007’de Bush ile görüştü. Hemen ardından 6 Kasım 2007'de Taraf Gazetesi yazarı Yasemin Çongar, ‘Kürt açılımını başlatıyoruz. Kuzey Irak ile iyi geçineceğiz. Barzani ve Talabani ile anlaşacağız’ şeklinde açıklama yaptı. Böyle bir açılım kesinlikle yapılamaz. AKP kafa karıştırarak Kürt açılımını oldu bittiye getirmeye çalışıyor. Zülfü Livaneli ve Sezen Aksu’nun da kafasını karıştırdılar, onları da kandırdılar.”‘BAŞBAKAN'A BAĞLI GİZLİ ÖRGÜT KURULMUŞ’Yargıtay Cumhuriyet Onursal Başsavcısı Vural Savaş, Ergenekon Davası iddianamesini hazırlayan savcıları ağır bir şekilde eleştirdi. Son yıllarda yapılan anayasal değişikliklerle faşist düzen kurulmaya çalışıldığını, yoğun şekilde İslamcı propaganda yapıldığını ileri süren Savaş şunları söyledi:
“Son anayasa değişiklikleri yapılmasaydı 6'ya 5 oyla AKP kapatılacaktı. Erdoğan’un milletvekilliği düşecekti, siyaset yasağı gelecekti. Öyle bir Anayasa Mahkememiz var ki. 1’e karşı 10 oyla ‘AKP laikliğin karşıtı hale gelmiştir’ diyor. Bu tespiti yapan Anayasa Mahkemesi, anayasa değişikliklerine izin veriyor. Yasaları çıkartarak tüm kurumları, istihbarat birimlerini ele geçiren ve devletin tüm kurumlarına sızan dış güdümlü bu örgüt, Türkiye Cumhuriyeti için PKK’dan daha tehlikelidir. Doğrudan Başbakan'a bağlı bir organizasyon, çalışmaları gizli, tribünlere oynamayan bir takım, operasyonel yeteneği yüksek, örtülü ödenekten astronomik rakamlar aktarılan, TBMM’ne yürüme mesafede bulunan bir örgüt kurulmuş. Aynı anda 2 düğmeye basılarak, bazı kişilerin doğrudan doğruya yargıya gönderileceği 11 Temmuz 2003 günü Sabah Gazetesi'nde Yavuz Donat yazdı. Yani Ergenekon hazırlığı iktidara gelmeden yapılmış. Ergenekon davasının her adımı kanuna aykırı. Ergenekon soruşturmasının her adımı suç işleyerek yürütülüyor. Ergenekon iddianamesi Ecevit’i Ruslar'dan rüşvet almak, Zuhal Olcay ve Şener Şen’i azılı işkenceci ilan etmeye kadar birçok asılsız iddialarla dolu. Bu davada kanuna uygun toplanmış tek bir delil gösteremezler. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun, şu kadar ahlakı varsa, bu savcıları hakimleri kapının önüne koyar. Bu ülkeyi bile bile karanlığa sürükleyenler, bir gün yüce divanda bunun hesabını verecek. Bu dönemde ‘Anayasa değişikliği yapılsın’ diyenler, cumhuriyetin en büyük düşmanıdır.”‘İSLAMCI FAŞİST BİR YÖNTEM’AKP Hükümeti'nin PKK ile ilgili mücadele eden generalleri sanık sandalyesine oturtmak istediğini belirten Savaş, “Ülkeyi ılımlı bir İslam ülkesi haline getirmek, İslamcı faşist bir yöntem için anayasada gerekli değişiklikleri yapmak için düğmeye bastılar. Fethullah düğmeye bastı, dış güdümlü operasyon başladı. Ergenekon tasfiyesi 5 Kasım 2007’de Bush görüşmesinde kararı alındı. Eninde sonunda Başbakan da hesabını Yüce divanda verecek” dedi.
Yaklaşık 4 saat süren panelin sonunda, Yalıkavak Belediye Başkanı Saruhan ve Biz Kaç Kişiyiz Derneği Muğla Başkanı İrfan Pınarbaşı, konuşmacılara teşekkür plaketi verdi. (dha)