Vural Savaş davayı kaybetti

Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, 'Beni görünce başını halının altına sokmaya çalıştı'...

ANKARA - Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, 'Beni görünce başını halının altına sokmaya çalıştı' dediği Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç'ın eşi Gönül Kılıç'a 2.5 milyar lira tazminata mahkûm edildi.
Savaş'ın 'Ceviz Kabuğu' adlı programda ortaya attığı iddialara karşı Gönül Kılıç'ın açtığı ve Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nda görülen 'kişilik haklarına hakaret' davası dün sonuçlandı. Karar duruşmasına, davacı Kılıç'ın avukatları Ahmet Tarım ve Ünaldı Topaklı ile davalı Savaş'ın avukatı Veli Devecioğlu katıldı.
'Saygımız sonsuz'
Yargıç Naim Özkılıç, davalı Savaş'ın ekonomik ve sosyal durumuyla ilgili müzekkerenin geldiğini kayda geçirirken, Kılıç'ın avukatları iddialarını yineledi. Davalı avukatı Devecioğlu ise davanın bireysel bir dava olmadığını, kamusallığı aşan tarihsel bir niteliğe sahip olduğunu söyledi.
Davanın reddini isteyen Devecioğlu, "Bizim, davacı hanımefendi ile hiçbir kişisel ilişkimiz yoktur. İş, eş ve anne olarak büyük bir saygımız vardır. Müvekkilim salona girdiğinde, davacının hareketini görünce rahatsızlık geçirdiğini düşünerek, 'ambulans çağırayım mı?' diye sormuştur. Davalı Vural Savaş, yargının en üst düzeyinde yer almıştır. En ufak bir kini de yoktur" dedi.
Yargıç Özkılıç, davanın kısmen kabulünü, davalı Savaş'ın yayın tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile 2.5 milyar lira manevi tazminatı, davacı Kılıç'a ödemesini kararlaştırdı. Özkılıç, 'Ceviz Kabuğu' programındaki Savaş'ın açıklamalarının bulunduğu bölümün bir daha yayımlanmamasını da kararlaştırdı.
Vural Savaş ise, 2.5 milyar liralık maddi tazminatla cezalandırılmasına ilişkin hükmü temyiz edeceğini söyledi. Savaş, "Hayatım boyunca doğruları söyledim. Sonucu neyse katlanırım. Esas hüküm henüz kesinleşmiş değil. Yargıtay onarsa kesinleşecek" dedi.