Vuralhan'a af ikramiyesi vurdu

Polis tarafından aranırken Florya Atatürk Köşkü'ndeki TBMM misafirhanesinde kaldığı belirlenerek önceki akşam gözaltına alınan...

İSTANBUL - Polis tarafından aranırken Florya Atatürk Köşkü'ndeki TBMM misafirhanesinde kaldığı belirlenerek önceki akşam gözaltına alınan eski ANAP Milletvekili ve eski Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın,
'karşılıksız çek'ten aldığı cezanın ertelendiği, gıyabi tutukluluğunun da kaldırıldığı öğrenildi.
Asayiş Şube'den dün Şişli Adliyesi'ne götürülen Vuralhan'ın, 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 13 Nisan 1999'da 'karşılıksız çek vermek' suçundan 1 yıl 3 ay hapis ve 1 yıl 6 ay çek keşide etme yasağı aldığı belirlendi. Yargıtay'ca onanan bu cezanın, Şartla Salıverilme, Ceza ve Davaların Ertelenmesine Dair Kanun kapsamında 22 Aralık 2000'de ertelendiği ortaya çıktı. Mahkemeden ilgili belgeleri alan Vuralhan'ın, İnfaz Büro Amirliği'nde görünen bu konudaki yakalama emrini kaldırdığı bildirildi.
Vuralhan, daha sonra İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi. Şubedeki kayıtlarda,
İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği gıyabi tutukluluk kararı görünen Vuralhan'ın, mahkemeye ifade verdiğinin anlaşılması üzerine, bu konuyla ilgili gıyabi tutukluluğu ortadan kalktı. Buradaki davada yine 'karşılıksız çek vermek' suçundan yargılanan Vuralhan'ın cezasının Şartlı Tahliye Yasası gereği ertelendiği ortaya çıktı.
Ercan Vuralhan, daha sonra İstanbul dışındaki iki ayrı gıyabi tutukluluğuna
ilişkin talimatla ifade verdi. İfadesinin
alınmasının ardından gıyabi tutuklulukları kaldırılan Vuralhan, buradan Kadıköy Adliyesi'ne götürüldü. Kadıköy Adliyesi'nde de hakkında 'Karşılıksız çek vermek' ve 'Dolandırıcılık' suçlarından açılan davalar kapsamında gıyabi tutuklulukları bulunan Vuralhan'ın ifadesine başvuruldu. Gıyabi tutuklulukları kalkan Ercan Vuralhan, daha sonra İstanbul Mali Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi.
ANAP eski vekilini reddetti
Bu arada ANAP, Vuralhan'ın 1 Aralık 1992'de ANAP'tan istifa ettiğini ve partiyle 'hiçbir bağı kalmadığını' açıkladı. Vuralhan'ın 'eski ANAP'lı' diye anılmasının 'partiyi rencide ettiği' belirtildi. TBMM Başkanı Ömer İzgi ise Vuralhan'ın eski milletvekili olarak Florya Köşkü misafirhanesinde kalabileceğini söyledi. İzgi, bu misafirhanede kalan kişilerin aranıp aranmadığının takip edilemeyeceğini savundu.


  ETİKETLER:

  Atatürk

  ,

  TBMM

  ,

  İstanbul