'Vuranlar öz ablamın çocukları...'

'Vuranlar öz ablamın çocukları...'
'Vuranlar öz ablamın çocukları...'

Hülya Çelebi (sağda) ve Sultan Çelebi, anne babaları dahil birçok yakınını yitirdi. FOTOĞRAF: FARUK BALIKÇI / DHA

Köyden Osman Çelebi'nin iddiası vahim: Aramızda sorun yoktu. Vuranlar ablamın çocukları. Şahit bırakmayıp olayı terör örgütüne mal edeceklerdi...

MARDİN - Katliamda yakınlarını kaybeden köylülerden Osman Çelebi, saldırıyı ablasının çocuklarının gerçekleştirdiğini, amaçlarının geride şahit bırakmadan kendilerini ortadan kaldırmak olduğunu savundu.
Çelebi, dün köyü ziyaret eden İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın “Bu olayı nasıl açıklıyorsunuz, sorun neydi?” sorusunu, şöyle cevaplandırdı:
“Sayın Bakanım, aramızda bir sorun yoktu. Dünden beri herkes bu konunun peşinde. Ama buradaki herkes biliyor ki aramızda en ufak bir husumet, dargınlık yok. Bunlar öz ablamın çocukları. Onların amacı bizi tamamen silmek ve olayı terör örgütüne mal etmekti. Ama Allah bırakmadı. Yeğenim olay yerinden kaçmayı başardı. Ayrıca başka yaralılar da var, onlar konuşunca her şey açığa çıktı.”

‘Husumetimiz yoktu’

Bu arada katliama tanık olanlar gördükleri ağlayarak anlattı. Katliamda annesi, babası dahil dokuz aile üyesini kaybeden 15 yaşındaki Hülya Çelebi, nişana evde peynir yaptığı için gitmemiş:
“Baktım silah sesleri geliyor.  Ben nişanda silah atarak eğlendiklerini düşündüm, ancak bir süre sonra çığlık ve feryatlar duyunca dışarı çıktım. Sonra bir baktık ki bir kadın bağırıyor.. Kocası ölmüştü, ‘Veysi Veysi!’ diye bağırıyordu. Koştuk yukarıya çıktım, bana da ateş ettiler.  Ben hemen kendimi kapının arkasına attım. Tam bu sırada elinde silahlı ve başında şapka olan birini gördüm. Beni görünce ateş açtı. Ben evimizin önünde kendimi yere atarak kurtuldum. Silah sesleri kesildiğinde komşumuzun evine gittiğimde herkes kanlar içindeydi. Halam hamileydi karnından vurulmuştu. Babama baktım bir gözünü uçurmuşlardı. Anneme baktım, küçük kardeşim onun altında ölmüştü. Amcamın kızının gözleri açık bana bakıyordu. Bu manzarayı unutamam”
Hiç kimseyle bir husumetleri ve kan davası olmadığını söyleyen Hülya Çelebi, “Biz bütün köy akrabayız. Saldırganların aileleri de şimdi cenaze töreninde. Saldıranlar yedi kardeş.”

‘Rant kavgasına terör süsü’

 Mardin olayın ardından kan ağlarken, CHP eski Mardin Milletvekili Mahmut Duyan da saldırının nedenini iki aile  arasındaki rant kavgası olduğunu söylerek şu bilgileri verdi:
“İki aile arasında bir rant kavgası olduğunu düşünüyoruz. Saldırıyı düzenlediği gerekçesiyle yakalanan bir kişinin ifadeye götürülürken Çelebi ailesinden birine ‘Babanın kafasını dağıtacağımı söylemiştim. Bak nasıl yaptım’ dediği bize aktarıldı.”
Mahmut Duyan, aile bireylerinin hepsinin öldürülmesinin nedeninin ise saldırıya terör saldırısı süsü vermek olduğunu belirtti. (Radikal)