'Vurgun' DGM'de

Bayındırlık Bakanlığı'ndaki yolsuzluk operasyonunda sekiz kişi dün Ankara DGM Başsavcılığı'na sevk edildi. Gözaltındaki altı zanlının sorgusu devam ediyor.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi
SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'ndaki
ihale yolsuzluklarına yönelik Vurgun Operasyonu'nun gözaltındaki kilit ismi Sedat Aban'ın, müsteşar yardımcılığı görevine DSP'li Ali Ilıksoy'un bakanlığı döneminde terfi ettiği ortaya çıktı. Ilıksoy, Aban'ın bu göreve atanması sırasında kimsenin aracı olmadığını söyledi.
Vurgun Operasyonu kapsamında bakanlıkta görevli 13 bürokratla birlikte önceki gün gözaltına alınan Sedat Aban'ın, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü görevine, 2. Mesut Yılmaz hükümetinin ANAP'lı Bayındırlık Bakanı Yaşar Topçu tarafından atandığı belirlendi.
Aban'ın, müsteşar yardımcılığı kadrosunu ise Bülent Ecevit'in 1999 seçimlerinden önce kurduğu azınlık hükümeti döneminde aldığı ortaya çıktı. Seçimlerin ardından bakanlık görevine getirilen MHP'li Koray Aydın'ın ise tecrübeli olduğu gerekçesiyle Aban'ı görevinde tuttuğu öğrenildi.
'Kimse aracı olmadı'
Aban'ın müsteşar yardımcısı olduğu dönemde Bayındırlık Bakanı Ali Ilıksoy'du. Radikal'in orularını yanıtlayan Ilıksoy,
"Aban'ın müşteşar yardımcılığı görevine benim döneminde atandığı doğrudur" dedi. Seçim dönemi olduğu için müsteşar yardımcılıklarının boş olduğunu söyleyen Ilıksoy, "O dönemde Afet İşleri Genel Müdürlüğü'ne vekâleten bakılıyordu. Yaşar Topçu tarafından görevden alınan Karayolları Genel Müdürü ise mahkeme kararı ile gidip geliyordu. Sadece Teknik Araştırma ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'ne iki arkadaş asaleten bakıyordu. Diğer müdürlüklere ise vekâleten bakılıyordu" diye konuştu. Boş bulunan müsteşar yardımcılıklarına atama yapmak zorunda kaldığını belirten Ilıksoy, Aban'ın terfi sürecini şöyle anlattı:
"Biz parti olarak dışardan atama yapmadığımız
için kurum içinden birilerini atamayı uygun gördük. O zaman üst düzey görevde bulanan akadaşlar bu görevler için aday oldu. Bunlar içinde Sedat bey de vardı. Ben iki müsteşar yardımcılığı görevi için iki kişinin yazısını Başbakanlığ'a gönderdim. Bunlardan birisi Sedat Aban'dı. Ancak daha sonra bir arkadaş bu görevi kabul etmekten vazgeçince sadece Sedat Aban ataması gerçekleşti."
Müsteşar yardımcılığı ile genel müdürlük görevinin aynı önemde olduğunu, hatta Aban'ın terfi edene kadar yürüttüğü Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nün daha aktif olduğunu savunan Ilıksoy, "Aban'ın ataması konusunda kimse aracılık yapmadı, bir öneride bulunmadı" dedi.
İlk parti DGM'de
Aralarında Sedat Aban ve Yapı İşleri Genel Müdürvekili İlkutlu Gönülal'ın da bulunduğu 14'ü bürokrat toplam 20 kişinin sorgusu Emniyet'te sürerken; yedi günlük gözaltı süresi dolan sekiz zanlı dün Ankara DGM Başsavcılığı'na sevk edildi. Pırlanta İnşaat Şirketi'nin sahibi Mustafa Eriş, Yapı
İşleri'nde şube müdürü olan Ahmet Kenan Bozokalfa ve işçi Fethi Soydan'ın da aralarında bulunduğu sekiz zanlının ifadeleri, soruşturma savcısı Cengiz Köksal tarafından alındı.
10 kişi serbest
Köksal'ın, zanlıları dinlemeden önce, fesat karıştırıldığı belirlenen 17 ihaleye giren firmalardan bazılarının sahip ve yöneticisi olan sekiz kişinin daha ifadesine başvurduğu öğrenildi. Aralarında müteahhitlerin de bulunduğu on kişiyi, ifadelerini aldıktan sonra serbest bıraktığı kaydedilen savcı Cengiz Köksal'ın şu ana kadar, gözaltındakilerle birlikte toplam 61 kişinin ifadesine başvurduğu belirtildi.