Vurgun operasyonunda 361 kişiye dava

Ankara DGM Savcısı Köksal, Bayındırlık Bakanlığı'ndaki 'Vurgun Operasyonu' soruşturmasını tamamlayarak, 361 sanık hakkında kamu davası açtı.

Ankara DGM Savcısı Cengiz Köksal, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'ndeki ihalelerle ilgili 'Vurgun Operasyonu' soruşturmasını tamamlayarak, 361 sanık hakkında kamu davası açtı.
Ankara DGM binasından ayrılırken gazetecilere açıklama yapan Köksal, Vurgun Operasyonu ile ilgili soruşturmanın bugün itibarıyla kısmen tamamlandığını söyledi. Köksal, 361 sanık hakkında kamu davası açıldığını, 23 sanık hakkında soruşturmanın devam ettiğini ve 41 sanık hakkında ek takipsizlik kararı verildiğini kaydetti.
Yolsuzluğun mali boyutunun yaklaşık 20 trilyon lira olduğunu belirten Köksal, sanıklar hakkında 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak', 'devlet ihalelerine fesat karıştırmak' ve 'görevi kötüye kullanmak' ve bu eylemlerin birden fazla işlenmesi suçlarından kamu davası açıldığını bildirdi.
İddianamenin sonuna yolsuzluk tartışmalarına ilişkin görüşlerini ekleyip eklemediğinin sorulması üzerine, Köksal, "Ben, sistemde yapılması gereken değişiklikleri ilettim. Onlar ilgili kişiler tarafından gözönüne alınır mı alınmaz mı onlar bilecektir" dedi.
Başka bir soru üzerine, Cumhuriyet savcılarının birer yargı mensubu olduğunu hatırlatan Köksal, "Soruşturmaları görevimizin gerektirdiği ölçüde yaparız. Siyasi hiç bir polemiğe girmek istemiyorum. Siyasetle herhangi bir şekilde alakamız yok. İşlenen bir suç varsa onun cezalandırılması için kovuşturma yaptık. Bundan sonrası yargılama aşamasında ortaya çıkacaktır" diye konuştu.
İddianameye konulan delillerin niteliğine ilişkin bir soruya da Köksal, "Bence bu soruşturmada en önemli şey, tüm maddi delillerin ortaya çıkmış olması" karşılığını verdi.

KORAY AYDIN'IN ADI GEÇMİYOR

Köksal, başka bir soru üzerine de iddianamede, soruşturmanın başlamasının ardından bakanlık görevinden istifa eden Koray Aydın'ın adının geçmediğini belirtti.