Vurguncuların takvimi bir başka

Kars'ta DSİ 24. Bölge Müdürlüğü'nde sürdürülen 'Gölet Operasyonu' kapsamında savcının ulaştığı deliller şaşırttı.

ANKARA - Kars'ta DSİ 24. Bölge Müdürlüğü'nde sürdürülen 'Gölet Operasyonu' kapsamında savcının ulaştığı deliller şaşırttı. Savcılık incelemesine göre 'Devlet ihalesine fesat karıştırmakla' suçlanan DSİ yöneticileri, şubat ayını 31 gün saydı, araçlarına 1.5 saatte 370 kilometre yol aldırıp, bütün çalışanlarına DVD' si olan bilgisayar aldı. Kars Cumhuriyet Savcılığı'nca sürdürülen 'Gölet Operasyonu' çerçevesinde, DSİ 24. Bölge Müdürlüğü'ndeki irili ufaklı 700 ayrı ihalede yolsuzluk yapıldığı iddiaları mercek altına yatırıldı.
Her ay 31 gün
Soruşturmada DSİ 24. Şube Müdürü Ebubekir Kan'ın da aralarında bulunduğu 51 kişi gözaltına alındı. Sorgular ve evraklardaki incelemelerin ardından Kan da dahil 10'u DSİ Bölge Müdürlüğü görevlisi 12 kişi tutuklandı. Savcının yaptığı ilk incelemede, temizlik şirketine ödeme yaparken işçi sayısı ile gün sayısını çarpan DSİ Bölge Müdürlüğü'nün işçi sayısını fazla göstermekle kalmayıp şubatı da 31 gün olarak kabul ettiği görüldü. Ödemeler sırasında diğer ayların da takvimdeki gün sayıları dikkate alınmayıp rastgele hesaplama yapıldı.
Soruşturmada DSİ'nin ihale, alım ve
satımlarında Özkırtaş adlı bir kırtasiye de öne çıktı. Kırtasiyenin DSİ'ye sattığı bilgisayarlarda DVD, ses ve televizyon kartı gibi 'gereksiz' multimedya özelliklerinin de bulunması dikkat çekti. DSİ Bölge Müdürlüğü'nün bu bilgisayarlardan her çalışanına bir adet verecek sayıda aldığı tespit edildi. Diğer yolsuzluk yöntemlerinden birinde Iğdır'daki bir iş için giden aracın belgesinde 1.5 saatte 370 kilometre, 60 kilometre olan Kars-Akyaka arasında çalışan bir aracın da bir iş gününde 850 kilometre (Kars-Sivas arası kadar) yol kat ettiği belirtildi.


    ETİKETLER:

    Ankara

    ,

    Iğdır