'Vurgun'da bir gözaltı daha

Vurgun Operasyonu'nda gözaltı sayısı sekize yükseldi.

Kamu binalarının inşa edilmesinde yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle başlatılan 'Vurgun Operasyonu' sürüyor. Operasyon kapsamında firma sahiplerinin ifadelerine başvuruluyor. Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcısı Cengiz Köksal'ın talimatıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün yürüttüğü operasyon kapsamında, koordinatör firma Pırlanta İnşaat Şirketi'nin sahibi Mustafa Eriş, şirket çalışanları Fırat Küçük, İbrahim Mithat Eşmeli, Hayri Olcay, Hanife Çatal ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü büro görevlisi Fethi Soydan ve Bayındırlık İl Müdürlüğü Şube Müdürü Ahmet Kenan Bozokkalfa'nın sorgulamaları Emniyet'te sürüyor. Yapılan sorgulamalar neticesinde, ihaleye giren firmalardan birinin sahibi olduğu kaydedilen Ahmet Yaprak da dün gözaltına alındı.
DGM Savcısı Köksal'ın gözetiminde sorgulamaların yanı sıra Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan ihale dosyalarının da tek tek incelemesinin devam ettiği bildirildi. Savcı Köksal'ın şu ana kadar, yolsuzluk yapıldığı belirtilen kamu inşaatlarının ihalesini üstlenen firma sahiplerinden 18'inin ifadesini aldığı, bu kişilerin ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldığı belirtildi.
İhaleye giren firma sahiplerinin ifadelerinin alınmasının süreceğini belirten yetkililer, gerek görülürse bu kişilerin önümüzdeki günlerde tekrar Emniyet'e ya da Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne çağırılabileceğini kaydettiler.