Vurulan helikopterle ilgili Suriye'den ilk açıklama

Vurulan helikopterle ilgili Suriye'den ilk açıklama
Vurulan helikopterle ilgili Suriye'den ilk açıklama
Suriye Genelkurmay'ı, Türk jetleri tarafından dün vurulan helikopterle ilgili bir açıklama yayınladı.

Radikal.com.tr - Suriye ordusuna ait M- 17 tipi askeri bir helikopterin, Hatay'ın Yayladağ İlçesi yakınlarında sınır ihlali yapmasının ardından Türk jetleri tarafından vurulmasına Suriye tarafından ilk resmi tepki geldi.

Suriye Genel Kurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada helikopterin silah taşımadığı ve sınırı ‘yanlışlıkla ihlal ettiği iddia edilerek şu detaylar verildi:

Savaş tertibatı taşımayan sadece gözlem için kullanılan helikopter teknik bir yanlışlık sonucu Türk hava sahasına kısa bir giriş yapmıştır. Kontrol merkezinden yapılan uyarıyla derhal gerisin geriye ülke hava sahasına dönüş yapmıştır. Ancak Türk savaş uçakları terör öbeklerini takip etme görevinde olan helikopteri füzelerle vurarak düşürmüştür.

Suriye Genelkurmay'ı, Türk uçaklarının "aceleci" bir tepki gösterip helikoptere doğrudan ateş açmasının Erdoğan hükümetinin Suriye'ye karşı tansiyonu yükseltme ve iki ülke arasındaki sınırda gerginliği artırma yönündeki gerçek niyetlerinin bir kanıtı olduğunu öne sürdü.

İNTERNETTE GÖRÜNTÜLER YAYNLANDI
Bazı internet sitelerinde de pilotların paraşütle atladığını gösteren görüntüler yer aldı. Sınırdaki Türk köylerinden olayı görenler, “Bir anda gürültülü bir patlama oldu. Helikopterin düştüğünü gördük” dedi. Bazı görgü tanıkları da “Bir anda gürültülü bir patlama oldu. Patlama anında havada iki paraşütün indiğini gördük” iddiasında bulundu.SİLAH SESLERİ DUYULDU
Helikopterin düşüşünden hemen sonra çekildiği iddia edilen görüntülerde uçağın yanan enkazının yanı sıra paraşütle atlayan pilotların yere inişi görülüyor. Pilotların inmesiyle birlikte “Allahuekber” diye bağıran bir grup pilotlara doğru yöneliyor ve silah sesleri duyuluyor. ÖSO’ya yakın kaynaklar pilotların öldürüldüğünü söylese de pilotların durumu ile ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı.Türkiye ’nin Suriye’ye ait bir helikopteri düşürdüğünü açıklamasının ardından ÖSO’ya yakın bazı siteler de helikopterin düşüşünden hemen sonra çekildiği iddia edilen görüntüler paylaştı. Helikoptere ait olduğu iddia edilen görüntülerde enkaz ayrıntılarıyla gözüküyor.

F-16'lar sınırda Suriye helikopterini düşürdü