Vurulan helikopterle ilgili Suriye'den ilk açıklama

Vurulan helikopterle ilgili Suriye'den ilk açıklama
Vurulan helikopterle ilgili Suriye'den ilk açıklama
Suriye Genelkurmay'ı, Türk jetleri tarafından dün vurulan helikopterle ilgili bir açıklama yayınladı.

Radikal.com.tr - Suriye ordusuna ait M- 17 tipi askeri bir helikopterin, Hatay'ın Yayladağ İlçesi yakınlarında sınır ihlali yapmasının ardından Türk jetleri tarafından vurulmasına Suriye tarafından ilk resmi tepki geldi.

Suriye Genel Kurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada helikopterin silah taşımadığı ve sınırı ‘yanlışlıkla ihlal ettiği iddia edilerek şu detaylar verildi:

Savaş tertibatı taşımayan sadece gözlem için kullanılan helikopter teknik bir yanlışlık sonucu Türk hava sahasına kısa bir giriş yapmıştır. Kontrol merkezinden yapılan uyarıyla derhal gerisin geriye ülke hava sahasına dönüş yapmıştır. Ancak Türk savaş uçakları terör öbeklerini takip etme görevinde olan helikopteri füzelerle vurarak düşürmüştür.

Suriye Genelkurmay'ı, Türk uçaklarının "aceleci" bir tepki gösterip helikoptere doğrudan ateş açmasının Erdoğan hükümetinin Suriye'ye karşı tansiyonu yükseltme ve iki ülke arasındaki sınırda gerginliği artırma yönündeki gerçek niyetlerinin bir kanıtı olduğunu öne sürdü.

İNTERNETTE GÖRÜNTÜLER YAYNLANDI
Bazı internet sitelerinde de pilotların paraşütle atladığını gösteren görüntüler yer aldı. Sınırdaki Türk köylerinden olayı görenler, “Bir anda gürültülü bir patlama oldu. Helikopterin düştüğünü gördük” dedi. Bazı görgü tanıkları da “Bir anda gürültülü bir patlama oldu. Patlama anında havada iki paraşütün indiğini gördük” iddiasında bulundu.SİLAH SESLERİ DUYULDU
Helikopterin düşüşünden hemen sonra çekildiği iddia edilen görüntülerde uçağın yanan enkazının yanı sıra paraşütle atlayan pilotların yere inişi görülüyor. Pilotların inmesiyle birlikte “Allahuekber” diye bağıran bir grup pilotlara doğru yöneliyor ve silah sesleri duyuluyor. ÖSO’ya yakın kaynaklar pilotların öldürüldüğünü söylese de pilotların durumu ile ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı.Türkiye ’nin Suriye’ye ait bir helikopteri düşürdüğünü açıklamasının ardından ÖSO’ya yakın bazı siteler de helikopterin düşüşünden hemen sonra çekildiği iddia edilen görüntüler paylaştı. Helikoptere ait olduğu iddia edilen görüntülerde enkaz ayrıntılarıyla gözüküyor.

F-16'lar sınırda Suriye helikopterini düşürdü


  http://www.radikal.com.tr/1151158115115816

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Siyasilere eğlence - Heathenpride

  Yunanistan'la it dalaşı geleneğimizden sonra, Suriye ile karşılıklı helikopter, uçak vurmaca oyununa başladık. Memlekete millete hayırlı olsun!

  SAVAŞ ÇIĞIRTGANLARI - uyusuk

  İçinizdeki kin ve nefreti öyle güzel kusuyorsunuz ki; savaşa hayır diyenler ya Alevi ya PKK lı!! Ne güzel tarif etmişsiniz öyle. hem Türk Olacaksın Hem sünni olacaksın hem de padişahım sen çok yaşa diyeceksin! Teknik bilgi yetersizliği ile donatılmış zalimler ordusu; üzerine son hızla gelen ve saniyede onlarca km yol alan uçakla, İki km sınır ihlali yapmış ve uyarının ardından çekilmiş helikopter arsındaki askeri ve teknolojik farkı bilmeyen bre cahiller. "İslam Dünyası" na orta çağı yaşatan zihniyetler ordusu. Esir düşmüşün kafasını kesmek hangi çağda kaldı! Savunmasız kalmış olan düşman bile öldürülmez diyen Çanakkale'de dünyaya insanlık dersi veren bilin ki sizin soyunuz değil. ÖSO nun devşirme canilerini desteklemek anca insanlıktan acizlerin yapacağı korkakalık işidir. Siz sormadan ben söyleyeyim evet Aleviyim ve sizin kahraman OSO nuz orada Alevi Türkmenlerinin de kafasını kesiyor!!!

  Taş atana ekmek at! - noname99

  Öldürmek asla ilk çare olmamalı. Kitlenmeden uyarı atışı yapılabilirdi. Zaten araç'da belliki sınıra geri dönmeye çalışırken vurulmuş daha sonra savrulup beri tarafa düşmüş. Adım gibi eminim o suriyeli pilotların ölümüne en çok bizim şehit pilotlarımızın yakınları üzülmüştür. Dİğer taraftan eğer çok Iyi olmuş, düşün araçtan can havliyle atlayanların da kafası kesilmiş ne güzel diyorsanız yüksek bir ihtimalla psikolojik olarak sorunlusunuzdur. Şimdi nolcak peki? esed'ı bile kontrol edemediği suriye jiteminin buna tepki vereceği açık. Bunları memleketi savaşa sokmaya çalışanları da ekleyince sonumuz pek hayırlı gözükmüyor bana.

  savaşa dönük girişimlerin bahanesi olamaz! - çıkarsız

  Misilleme psikolojisi yaratarak insanları politikalarına yedeklemeye çalışıyorlar. Kendi vatandaşlarına değer vermeyen AKP hükümetinin, Suriye'de diktaya karşı tutum içine girdiğine inanmamız beklenemez.

  Helikopteri Vurmak İçin 5 Şahane Sebep - ibretnüma

  1-Helikopter mübarek vatan sınırlarımız içine girmiştir. 2-Helikopter Allah yolunda savaşan Mücahitleri kovalamaktadır. 3-Bu helikopter istihbarat toplayabilir 4- 2 pilotumuz vurulmuş ve intikamı alınmamıştır. 5- Esed hudud güvenliği konusundaki restimizi denemek için bu helikopteri göndermiştir.

  Her ne kadar kızsam da - tekavutgedikli

  Kusura bakmayın ben daha önce belirtmişim size karşı tutumum yada angajman kuralım değişmiştir. Ben seni yokladım sen uçağımı düşürdün sen de beni yokladın bende senin uçağını düşürdüm. Haaa öte yandan özgr suriye ordusu adı altındaki kafa kesiciler Güzel Allahın adı ile her yerde kafa kesmeyi bir şey zanneden elinize düşeni öldürürseniz her zaman olduğu gibi hem yalnız kalacaksınız hem de batılı emperyalistlere İslamiyetin vahşi olduğunu gösterceksiniz. Devam edin kafa kesmeye insan öldürmeye .

  taraflı youmculara sevgilerle - PAN-ZEHİR

  Aynı olay uçağımızın başına geldiğinde buradaki aynı yorumcu grubu ne işimiz vardı orada diye yine Türkiye'yi suçlamışlardı, şimdi de niye vurdunuz diye yine ülkemizi suçluyorlar.Yorum yapanların bir çoğunun PKK destekçisi ya da Alevi olduğunu düşünüyorum.Bu sebeple siz istediğiniz kadar yorum yapın sonuç ortada.