Vuslat Doğan Sabancı: Kadın ve çocuk haklarında tarafız

Vuslat Doğan Sabancı: Kadın ve çocuk haklarında tarafız
Vuslat Doğan Sabancı: Kadın ve çocuk haklarında tarafız
Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Gaziantep'te 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Başarı Öykülerini Çoğaltmanın Yolları' konulu bir sunum yaptı.

Ahmet KAYA - Zeki GÜNAY

GAZİANTEP - Gaziantep Özel Sanko Okulları Okul Aile Birliği tarafından, Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen toplantıya Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı Bilkent Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Dilek Cindoğlu, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Psikiyatrist Prof. Dr. Bengi Semerci katıldı. Panelde, Vuslat Doğan Sabancı, ’Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Başarı Öykülerini Çoğaltmanın Yolları’ konulu bir konuşma yaptı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in de katılması beklenen, ancak son anda Başbakan’ın eşi Emine Erdoğan’ın Uludere ziyaretine katılması nedeniyle mazeret bildirdiği panel yoğun ilgi gördü.

"KADIN VE ÇOCUK HAKLARINDA TARAFIZ"
Panel yöneticisi Prof. Dr. Bengi Semerci, fiziksel güç olarak erkeklerin güçlü gibi görünse de direnme, dayanma, uzun süre dayanıklılığını sürdürebilme açısından kadının önde olduğunu söyledi. Prof. Dr. Semerci, "Hangi erkek 9 ay karnında çocuk taşıyabiliyor?" dedi.

Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı da paneldeki konuşmasında, kurumsal ve bireysel olarak kadın hakları konusunda kurum olarak yaptıklarını anlattı. Hürriyet Gazetesi’nin haberlerinde tüm güç odaklarına aynı mesafede, ırk, dil, din ayırımı gözetmemeyi ilke edindiğini vurgulayan Vuslat Doğan Sabancı, bu ilkelerin zaman içinde değişmeden kalıcı olduğunu ve 65 yıldır aynı ilkeler içinde devam edildiğini dile getirdi.

"BAYAN PİLOT KAZA YAPTIYI GÖREMEZSİNİZ"
Panel Yöneticisi Bengi Semerci’nin kadınlarla ilgili basit denen ama bir kelimenin yerinin değişmesiyle çok şeyin değişeceği konusunda neler yapılabileceğiyle, ’Mesela bayan şoför kaza yaptı. Aşkına karşılık vermediği için öldürdü’ gibi manşetlerle ilgili görüşünün ne olduğuna yönelik sorusunu yanıtlayan Vuslat Doğan Sabancı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Görüyorum ki bu manşetler çok ayıplandı. ’Bayan pilot kaza yaptı’yı her halde son 5-6 yıldır görmüyorsunuz. En son gördüğümde beynim uyuşmuştu. Biz bundan sonra aile içi şiddet konuşmalarında, bu somut verileri, hatta arşivden derleyerek gösterelim ki bu şekilde örnek olsun. Bu artık yazılmaz, bu şekilde yazılır. Bundan sonra bu örnekleri somut bir şekilde kullanacağız. Böylelikle daha açıklayıcı oluruz, önderlik yapmış oluruz. Nasıl doğru erkek çocuğu yetiştiririz yerine nasıl doğru çocuk yetiştiririz diye yazmak lazım."

Vuslat Doğan Sabancı’ya günün anısına Özel SANKO Okulları Danışma Kurulu Başkanı Jülide Konukoğlu tarafından hediyeler ve çiçek verildi.

EKONOMİK ÖZGÜRLÜK KADINI AİLEDEN UKAZLAŞTIRMIYOR
Bilkent Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Dilek Cindoğlu, Ülkemizde Kadın İstihdamı, Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ni anlattığı konuşmasında, kadının toplumdaki statüsünün arttıkça aile üyelerinin yardımını almaya başladığına dikkat çekerek şöyle dedi:

"Yapılan araştırmalara göre ekonomik özgürlük aslında kadını aileden uzaklaştırmıyor. Hala aile içinde kadın konumlanıyor. Başka bir araştırmaya göre ise kadınlar iş piyasalarında sadece kadın oldukları için değil, aynı zamanda bir de başörtülü oldukları için farklı türde ayrımcılığa uğruyorlar. Kadınlar başörtülü olduklarında bu sefer iş piyasalarında iki defa ayrımcılığa uğruyorlar. Kadınlar bir yandan iş piyasalarında var olmaya çalışırken, aile içindeki geleneksel rolleri ile içeride ataerkil pazarlıklar yapıyorlar. Kadının iş piyasalarına aynı erkekler kadar etkin bir biçimde var olmasının önünü açacak şekilde düşünmemiz gerekiyor. Türkiye ’deki kadının en önemli meselesi bence şiddetten daha önemli ülkenin gelişip büyümesine rağmen kadının iş piyasasına katılımının değişmemesidir."

"BEN ERKEK GİBİ YAŞADIM"
Kadınların erkek alanlarında çalışıp, başarılı olduğunu belirten İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan da, ’Dünyada ve Türkiye’de Kadının İnsan Haklarını Kullanımı’ konulu konuşmasında şunları ifade etti:

"Ben erkek gibi yaşadım, adım da bir ara ’Rektör beye çıkmıştı Kadın konusunda çok fazla çalışmadım. Ama bu konu merakımı cezp ediyor. Kadın konusunda binlerce yılın yükü son birkaç yılın üzerine yüklenmiş ve bunu çözün deniliyor. Bizim topraklara da kadın hakkı çok geç gelmiş. 1800’lü yıllarda İngiltere’den başlayan, üretime giren kadınlar bir takım haklar talep ediyor. 20’nci yüzyılda barajın suların boşalması gibi kapakları açılıyor ve kadın hareketleri baş gösteriyor. Bugün kadınlar çok güçlü pozisyona girmiş durumda. Ama halen gayrimenkul zenginliğinin yüzde 1’i kadınlarda ve ekonomideki yerleri küçük. Devletin kadının hakkını garantiye almayan toplumlarda kadın üzerinde çok ağır şiddet uygulanıyor."

KIZ ÇOCUKLARINA EVLENME YERİNE KARİYER EĞİTİMİ
Panelin moderatörlüğünü yapan Çocuk, Ergen, Yetişkin Psikiyatr Prof. Dr. Bengi Semerci de, ’Çocuklara Kariyer Hedefi Kazandırılması’ konulu konuşmasında, şunları paylaştı:

"Ne kadar eğitimli olursak olalım, işin kötü yanı kız çocuklarımıza kariyer eğitimi yerine evliliği sunuyoruz. Evliliği ve çocuk yetiştirmeyi her şeyin üstünde bir kariyer olarak görüyoruz. Baba olmak için hiçbir çocuğa özel bir şey öğretmiyoruz. Cinsiyetler neleri yapabilir, neleri yapamaz onlar bizim atfettiğimiz şeyler. Bir sonraki kuşaklara biz farklı öğretebiliriz. Daha çok eğitimli, daha çok çalışan ve daha iyi değerleri savunan kız ve erkek çocuklara ihtiyacımız var. Kadın-erkek ayırt etmeden aynı kariyeri onlardan beklemeliyiz ki daha iyi duruma gelelim."

Paneli Gaziantep Valisi Erdal Ata, Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Ak Parti Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer ve Derya Bakbak, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan, Hürriyet İnternet Genel Yayın Yönetmeni Fatih Çekirge, Hürriyet Kurumsal İletişim Direktörü Emel Armutçu ile öğrenci velileri katıldı. (dha)