Vuslat Doğan Sabancı'ya IPI'dan basın özgürlüğü ödülü

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Hürriyet Gazetecilik A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı'yı 'Hayat Boyu Onursal Yönetim Kurulu Üyeliği' ile ödüllendirdiHELSİNKİ - Hürriyet Gazetecilik A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Helsinki’de toplanan Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) yıllık kongresinde, basın özgürlüğü alanındaki çalışmaları nedeniyle kuruluşun ‘Hayat Boyu Onursal Yönetim Kurulu Üyeliği’ ile ödüllendirildi. Törende yaptığı konuşmada dünyada basın üzerindeki baskıların arttığını söyleyen Vuslat Doğan Sabancı, “IPI son yıllara kadar daha çok askeri darbelerin ve diktatörlüklerin yarattığı sorunlarla uğraşırken, şimdi ne yazık ki seçimle iş başına gelmiş bazı iktidarların basın üzerindeki baskılarına karşı mücadele etmek zorunda kalıyor” dedi.

120 ülkeden üyesi var
Dünyada basın özgürlüğünü savunmak ve geliştirmek için faaliyet gösteren IPI, 120’den fazla ülkeden gazeteci, editör ve medya yöneticilerini bir araya getiriyor.
IPI Direktörü David Dadge önceki gün kongre üyelerinin hazır bulunduğu akşam yemeğinde Vuslat Doğan Sabancı’ya sertifikasını sunmadan önce bir konuşma yaptı. Dadge, Vuslat Doğan Sabancı’nın basın özgürlüğünün önde gelen bir savunucusu ve IPI’ın güçlü bir destekçisi olduğunu söyledi.

‘Baskılar arttı’
Vuslat Doğan Sabancı da ödülü aldıktan sonra IPI Kongresi üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, dünyada ve Türkiye’de basın üzerindeki baskıların artmaya başladığını ve bunun da IPI’ın önemini artırdığını belirtti. Vuslat Doğan Sabancı, şunları söyledi:
“Hayatım boyunca basın özgürlüğünün savunucusu oldum. Sekiz yıl IPI Yönetim Kurulu üyesi olarak çalıştım; 2006-2008 yılları arasında da IPI’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’nı yaptım. Bu dönemde basın özgürlüğünde önemli bir aşama kaydettiğimizi düşünürken, şimdi Türkiye’de ve dünyada basın üzerindeki baskıların artmaya başladığını, basın özgürlüğünde geriye gidildiğini görüyoruz. Yani IPI’ın rolü bitmemiş, tam tersine daha da artmış bulunuyor. IPI son yıllara kadar daha çok askeri darbelerin ve diktatörlüklerin yarattığı sorunlarla uğraşırken, şimdi ne yazık ki seçimle iş başına gelmiş bazı iktidarların basın üzerindeki baskılarına karşı mücadele etmek zorunda kalıyor. Bu arada ekonomik krizle birlikte gücü azalan medya üzerinde kurulabilecek baskıların artmasından korkuyorum.”

‘Sağlık’ benzetmesi
Vuslat Doğan Sabancı, basın özgürlüğünün sağlık gibi olduğunu ve kıymetinin yitirilince anlaşıldığını anlattı ve “Aldığım ödül basın özgürlüğü konusunda çalışmak için beni cesaretlendirdi. Türkiye ve dünyada bu konuda çalışmaya devam edeceğim” dedi. (dha)