Wallpaper'dan İstanbul'a iki büyük ödül birden

Tasarım dünyasına yön veren ünlü Wallpaper dergisi 'yılın en iyileri' ödüllerini Londra'da törenle dağıttı. 10 kategorideki büyük ödüllerden 'en iyi şehir' ödülünü İstanbul, 'en iyi yeni restoran' ödülünü Sabancı Müzesi içinde yer alan 'Müzedechanga' aldı.

İSTANBUL - Tasarım dünyasına yön veren ünlü Wallpaper dergisi 'yılın en iyileri' ödüllerini Londra'da törenle dağıttı. 10 kategorideki büyük ödüllerden 'en iyi şehir' ödülünü İstanbul, 'en iyi yeni restoran' ödülünü Sabancı Müzesi içinde yer alan 'Müzedechanga' aldı.
Endüstriyel tasarımcı Ron Arad, oyuncu ve şarkıcı Jane Birkin, şarap üreticisi Matteo Cordero di Montezemolo gibi isimlerin yer aldığı uluslararası jürinin yaptığı değerlendirmede İstanbul'un rakipleri Pekin, New York, Stockholm ve Viyana'ydı. Müzedechanga'ysa Londra'daki Canteen, New York'taki Gilt, Sidney'deki Kirketon, Stokholm'deki Kungsholmen'le yarıştı.
Derginin Şubat 2007 tarihli özel sayısında, Gaye Çevikel, Ece Sükan ve Oya Eczacıbaşı gibi isimlerle yapılan söyleşilerde en iyi şehir İstanbul'a yedi sayfa ayrıldı. En iyi restoran ödülünü alan Müzedechanga'ysa 1999 yılında İstanbul Sıraselviler Caddesi'nde kurulan Changa Restoran'ın uzantısı olarak 2005 yılında Emirgan'daki Sabancı Müzesi içinde açıldı. Modern Türk- Akdeniz mutfağı olarak nitelendirilebilecek bir yemek stilinin mimarı da ünlü Yeni Zelandalı şef Peter Gordon.
En iyi moda koleksiyonu Prada, hayata değer katan ürünlerin en iyisi Google Earth, en iyi mobilya tasarımcısı Hella Jongerius oldu. (Yaşam Servisi)