WAN maratonu başlıyor

Dünyanın en büyük gazete ve dergilerinden çok sayıda temsilcinin
katılacağı 'Dünya Gazeteler Birliği (WAN) 57. Genel Kurulu ve 11. Dünya Editörler Forumu' yarın başlayacak.

İSTANBUL - Dünyanın en büyük gazete ve dergilerinden çok sayıda temsilcinin
katılacağı 'Dünya Gazeteler Birliği (WAN) 57. Genel Kurulu ve 11. Dünya Editörler Forumu' yarın başlayacak. 2 Haziran'a kadar sürecek olan kongreye 88 ülkeden 1400 delege katılacak. Kongre Türkiye'nin tanıtımı
açısından büyük fırsat olacak.
Organizasyon kapsamında, Hilton Oteli'nde yarın 'Arap Ülkelerinde Basın Özgürlüğü: Ufukta Yeni Bir Dönem mi Var?' ve 'Dijital Medyada Fırsatlar ve Kazançlar' konulu yuvarlak masa toplantıları yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu tarafından da yarın akşam Arkeoloji Müzesi'nde katılımcılar için 'Hoş geldiniz resepsiyonu' verilecek.
Pazartesi günü Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda düzenlenecek açılış töreninde, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra WAN Başkanı Dr. Seok Hyun Hong, Genel Direktör Timothy Balding, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Gazete Sahipleri Birliği Başkanı Aydın Doğan ile yazar Yaşar Kemal birer konuşma yapacak.
Bu arada eşiyle birlikte İstanbul'a gelen WAN Başkanı Hong, "Bu Türkiye ve gazeteciler için önemli bir an" dedi.
Yarın başlayacak Dünya Editörleri Forumu'nda ise 'Gazetecilerin Gazeteciliği Yeniden Keşfetmeye İhtiyacı Var mı?', 'Dijital Dünyada Basının Güvenilirliği: Yeni Saldırılar, Yeni Cevaplar', 'Tabloid Patlaması: Sınırı Yok Mu?', 'Birinci Sayfa Devrimi', 'Foto Muhabirliği ve Yeni Görsel Stratejiler', 'Arap Basını: Bir Yükselen Değer' konulu oturumlar yapılacak.
Medyanın starları
Genel Kurul ve Editörler Forumu'na aralarında Dow Jones & Co. Başkan Yardımcısı ve The Wall Street Journal'ın dünya çapındaki yayıncısı Karen House, Washington Post İcra Kurulu Başkanı Donald Graham, İspanya'dan El Pais'in İcra Kurulu Başkanı Juan Luis Cebrian, İngiliz Independent News&Media İcra Kurulu Başkanı Ivan Fallon, Nokia Başkan Yardımcısı Anssi Vanjoki, The Independent Genel Yayın Yönetmeni Simon Kelner, The Times Yazıişleri Müdürü George Brock, Le Monde Genel Yayın Yönetmeni Edwy Plenel, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Al-Arabiya Genel Yayın Yönetmeni Salah Negm'in de bulunduğu çok sayıda medya yöneticisi katılacak. 'MSNBC.com' Genel Yayın Yönetmeni Dean Wright.