WAN'ın gözü faili meçhulde

Dünya Gazeteler Birliği'nin (WAN) 22-23 Kasım'da Londra'da yapılan geleneksel Yönetim Kurulu Toplantısı'nda Türkiye basın özgürlüğü sınavından 'tam not' aldı.
Haber: FARUK ZABCI / Arşivi
AYŞEGÜL EKİNCİ / Arşivi

LONDRA - Dünya Gazeteler Birliği'nin (WAN) 22-23 Kasım'da Londra'da yapılan geleneksel Yönetim Kurulu Toplantısı'nda Türkiye basın özgürlüğü sınavından 'tam not' aldı. Gazetecilere yönelik, ölümlü saldırıların bilançosuna yer verilen WAN'ın raporunda, bu dönemde Türkiye'de medya çalışanlarına yönelik ölümle sonuçlanan saldırı bulunmadığı belirtildi.
80'e yakın üyesi bulunan WAN'ın toplantısına Türkiye'yi temsilen Doğan Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, Milliyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Hürriyet Gazetesi Medya Danışmanı Garbiz Keşişoğlu, Türkiye Gazete Sahipleri Birliği Genel Sekreteri Ömer Ersöz katıldı.
Altın Kalem Ödülü Sudanlı Salah'ın oldu
Dünya gazetecileri tarafından oldukça önemsenen 'Altın Kalem Ödülü' bu yıl Sudanlı gazeteci Mahjoub Mohamed Salah'a verildi. Sudan'ın en eski gazetesinin sahibi ve aynı zamanda genel yayın yönetmeni olan 76 yaşındaki Mahjoub Mohamed Salah neredeyse yarım yüzyılı aşkın bir süredir basın özgürlüğü için mücadele veriyor. Salah'a ödülü 30 Mayıs 2005 tarihinde verilecek. Londra'da toplanan dünya basınının bir diğer gündem maddesi basın özgürlüğüydü. Küba, Beyaz Rusya, Filipinler gibi ülkelerde medya kuruluşlarının basın özgürlüğü olmadığına dikkat çekilirken özellikle Filipinler'de gazetecilere yönelik yapılan saldırılar kınandı. Filipinler'de 1986 yılından bu yana 45 gazetecinin öldürüldüğü belirtildi. WAN Yönetim Kurulu, toplantıda faili meçhul gazeteci cinayetlerini araştırmak için bir güç birliği yapılmasına karar verdi.