Washington Post: Kurnaz suçsuz

Guantanamo üssünde 3.5 yıldır tutulan Türk vatandaşı Murat Kurnaz'ın gizlilik kaydı kaldırılan dosyasını inceleyen Washington Post gazetesi, Kurnaz'ın haksız yere suçlandığını yazdı.

WASHINGTON - Guantanamo üssünde 3.5 yıldır tutulan Türk vatandaşı Murat Kurnaz'ın gizlilik kaydı kaldırılan dosyasını inceleyen Washington Post gazetesi, Kurnaz'ın haksız yere suçlandığını yazdı.
Gazetenin ele geçirdiği yaklaşık 100 sayfalık belge, ABD askeri istihbaratı ve Alman yetkililerinin Kurnaz'ın Kaide veya herhangi bir terör örgütü üyeliğine ilişkin bulguya ulaşamadığını ortaya koydu.
Gazete haberinde, ABD askeri mahkemesinin geçen sonbahar verdiği kararda, bu belgenin göz ardı edildiği anlatıldı. Gazete, Guantanamo sorumlusunun, Kurnaz'ın Ekim 2001'de Pakistan'da İslam misyonerlerini taşıyan otobüsten alınmasının bir hata olmuş olabileceğini söylediğini de yazdı. Gazeteye konuşan Kurnaz'ın avukatı Baher Azmy ise "ABD hükümeti müvekkilimin masum olduğunu biliyor. Neden hâlâ orada?" dedi.
Kurnaz'ın bir süre önce Türkiye'ye getirilip İncirlik Üssü'nde Türk yetkililere teslim edildiği öne sürülmüş, daha sonra haberin asılsız olduğu anlaşılmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7421927421920

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.