Washington'a ihlal notası

'Bir daha olmasın'

Dışişleri Bakanlığı, iki Amerikan F-16'sının Hakkâri semalarındaki sınır ihlali konusunda ABD'ye nota verdi. ABD Büyükelçisi Wilson'ın yerine alt düzeyden bir yetkiliye verilen notada, 'Bu tür ihlaller bir daha yapılmasın' talebi yer aldı.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Türkiye, iki F-16 uçağının 24 Mayıs'ta Hakkâri'de Türk hava sahasını dört dakika ihlal etmesi nedeniyle ABD'yi nota vererek uyardı.
Genelkurmay Başkanlığı'nın, Amerikan F-16 uçaklarının Türk hava sahasını ihlal ettiğine ilişkin hazırladığı teknik rapor, önceki gün Dışişleri Bakanlığı'nın Denizcilik ve Havacılık Dairesi'ne ulaştıktan sonra değerlendirmeye alındı. Bakanlık, ABD yönetiminin yazılı bir notayla uyarılması, ancak bu uyarının, Büyükelçi Ross Wilson yerine büyükelçilikten teknik bir yetkili aracılığıyla yapılmasını kararlaştırdı. Bunun üzerine dün bakanlığa, ABD Büyükelçiliği'nden alt düzey bir görevli çağrıldı ve Türkiye'nin notası yazılı olarak iletildi. Türkiye'nin notası, iki mesaj üzerine kuruldu. İlk mesajda Ankara'nın ihlalden duyduğu rahatsızlığa dikkat çekilirken, ikinci mesajda bunun bir daha yaşanmaması için ABD yönetiminin daha etkin önlemler alması istendi.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman da bir açıklama yaparak şöyle dedi: "Ülkemiz hava sahasının 24 Mayıs 2007 tarihinde ABD'ye ait iki F-16 uçağı tarafından ihlal edilmesi üzerine, bu husustaki bildirim hava ihlal olaylarında izlenen yerleşik usullere uygun olarak Genelkurmay Başkanlığımızca bakanlığımıza aynı gün iletilmiş olup, bu konuda talep edilen detaylı teknik bilgilerin dün (pazartesi) alınmasını takiben ABD Büyükelçiliği nezdinde gerekli diplomatik girişim bugün (salı) yapılmıştır. Bakanlığımızla Genelkurmay arasında koordinasyon, düzenli şekilde sürdürülmektedir." Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, pazar günü Genelkurmay'dan detaylı bilgi gelmediğini açıklamış, bu da 'Asker, Dışişleri'ni bilgilendirmiyor mu' sorularını gündeme getirmişti.
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Tom Casey ise ihlalin 'istemeden' gerçekleştiğini söyledi. Bu tür bir ihlalin ileride tekrarlanmaması için konunun üzerine eğildiklerini belirten Casey, "Türk egemenliğine ve Türk hava sahasına çok büyük saygımız var" dedi.
Ege'de Türk uçaklarına engelleme
Irak sınırındaki olayın tartışması sürerken Ege'den de bir taciz haberi geldi. Genelkurmay, uluslararası sahada önceki gün eğitim uçuşu yapan F-16'lara Yunan jetlerinin dört defa önleme yaptığını bildirdi.