Washington'dan karar çıkmadı

Washington'da, Kuzey Irak'taki PKK varlığına son verilmesi amacıyla cuma günü yapılan Türkiye-ABD-Irak üçlü toplantısından, Ankara umduğunu bulamadı.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Washington'da, Kuzey Irak'taki PKK varlığına son verilmesi amacıyla cuma günü yapılan Türkiye-ABD-Irak üçlü toplantısından, Ankara umduğunu bulamadı. Ankara, toplantıdan çıkan sonuç ve 'Irak ve ABD'siz çözüm seçenekleri' üzerinde çalışıp karar verecek. Seçenekler arasında sınır ötesi operasyon da var. Ancak ABD ile ilişkilerin hassasiyeti ve ABD'nin Irak'ta içinde bulunduğu durum nedeniyle bu seçenek uzak görünüyor. Üçlü toplantılara devam edilecek, ABD ve Irak, işbirliğine zorlanacak. Atılacak adımlar MGK'nın ağustos toplantısında netleşecek.
Türk heyeti toplantıda, Ocak 2005'te Ankara'da yapılan ilk üçlü toplantıda dikkat çektiği tehlikenin yaz aylarında gerçekleştiğini, bombalı eylemlerin Türkiye'yi haklı çıkardığını vurguladı. PKK'nın hemen her gün bombalı saldırı yaptığını ve halkın hassasiyetinin doruğa çıktığını anlatan Türk heyeti, muhataplarından işi ciddiye almasını istedi. PKK'lıların Irak'ta özgürce hareket etmesinin, mali kaynak ve lojistik sağlamasının engellenmesini talep eden Türk heyeti, Irak ile imzalanan Adli Yardımlaşma Anlaşması çerçevesinde PKK'lıların yakalanması, yargılanması ve Türkiye'ye iadesi yükümlülüklerini bir kez daha dile getirdi.
Türkiye'nin Irak'a yönelik eleştirileri, ABD ve Irak tarafından aynı gerekçelerle karşılandı. ABD heyeti, şu anda Türkiye'nin operasyon beklentisinin karşılanmasının mümkün olmadığını söyledi. Irak heyeti ise tamamlanmaya çalışılan siyasi süreçte (Anayasa yazımı vb), karşılaşılan bir dizi zorluğa işaret derek, "Bu koşullarda PKK ile mücadele siyasi ve askeri öncelik haline gelemez" mesajı verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7542237542230

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.