WHO: Sigara yasağının etkisi mükemmel

ANKARA - Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ‘Tütünle Mücadele-Türkiye’ raporunda  yeni tütün yasasının halk sağlığına etkilerini mükemmel bulduklarını açıkladı.
Sağlık Bakanlığı ve WHO tarafından dün düzenlenen ortak toplantıda, WHO Mücadele Birimi 2. Başkanı Armando Peruga, tütün kontrolü konusunda Türkiye’deki gelişmelerin dünyanın dikkatini çektiğini belirterek, “Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilçeyi ziyaret ettik. Tütün kontrolünün halk sağlığına etkileri mükemmel diyebilirim. Ama hâlâ yapılacak çok şey var” dedi. 19 Temmuz’dan sonra Tütünle Mücadele Yasası’nın kapsamının genişleyeceğini, kahve, lokanta, birahane gibi yerlerde sigaranın yasaklanacağını anımsatan Peruga, “Bu uygulama çalışmaları bütün hızıyla devam etmekte. Halihazırda uygulamanın daha başarılı olması için hükümet ve TAPDK sigara paketlerinde caydırıcı resimler entegre edilmesine çalışıyor. 19 Temmuz öncesi bu hazırlıklar çok önemli” diye konuştu.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise, “Türkiye’deki dönüşüm programı çok iyi bir uygulama örneğidir. Program devasa bir problemi büyük ölçüde çözmüştür. Daha da yapılacak çok şey var. WHO ile yakın ilişki içindeyiz” dedi. Akdağ, Bakanlığın yaptığı bir araştırmaya göre, orta-yüksek gelir grubundaki 5 bin kişinin yüzde yüzde 21’inin yasadan sonra sigarayı azalttıklarını, yüzde 5’i sigara içmeyi  bıraktığını belirtti. (Radikal)