'Ya Allah bismillah seroke me Öcalan' diye yürüdüler

'Ya Allah bismillah seroke me Öcalan' diye yürüdüler
'Ya Allah bismillah seroke me Öcalan' diye yürüdüler

Suruç?taki DTP binası üzerinde dün akşam toplanan göstericiler, meşale yakıp Öcalan posterleri taşıyarak yürüyüş yaptı. FOTOĞRAF: ALİ LEYLAK / DHA

ŞANLIURFA - Suruç ilçesinde, kendilerine ‘Yurtsever Demokratik Gençlik Meclisi’ (YDG-M) adını veren bir grup tarafından ‘Werin Ru’ (Yola gelin) adıyla yürüyüş düzenlendi. PKK lideri Abdullah Öcalan posterlerinin açıldığı meşaleli yürüyüşe katılan yaklaşık 300 kişi Kürtçe ‘Ya Allah Bismillah seroke me Abdullah’ (Ya Allah, Bismillah, Başkanımız Abdullah) diye slogan attı.
Atatürk Mahallesi’ndeki DTP Suruç İlçe binası önünde önceki gün saat 21.00’de toplanan aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 300 kişi, ellerinde bulunan meşaleleri yakarak yürümeye başladı. Yürüyüşte yüzlerini poşu ile gizleyen bazı kişiler üzerinde, ‘Özgür bir kimlik için, özgür önderlik, demokratik çözüm, yola gelin’ yazılı ve Öcalan fotoğraflarının asılı olduğu Kürtçe pankartı taşıdı.
DTP Suruç İlçe Başkanı Halit Yıldıztekin, Onbirnisan Belde Belediye Başkanı DTP’li İbrahim Halil Parıldar’ın da aralarında bulunduğu kalabalık, sık Öcalan ve PKK lehine Kürtçe ve Türkçe sloganlar attı. Cumhuriyet Meydanı’na kadar süren yürüyüş sırasında ‘zafer işaretleri’ yapıp, ‘Biji serok Apo’ (Yaşasın Başkan Apo), ‘PKK’yı yaratan Öcalan’a bin selam’, ‘Öcalan’, ‘Ya Allah Bismillah seroke me Abdullah’ (Ya Allah Bismillah Başkanımız Abdullah), ‘Dişe diş, kana kan seninleyiz Öcalan’, ‘Suruç ovası Apocular yuvası’ sloganları atan kalabalığa, kadınlar da zılgıt çekerek eşlik etti. (dha)