Ya aniden bastırsaydı!

Meteoroloji ve Büyükşehir Belediyesi'ne göre önceki akşam beklenen sağanak, dün sabah İstanbul'un bazı bölgelerini birbirine kattı. Alibeyköy Deresi, Esenler'de Çinçin Deresi ve Gaziosmanpaşa'da Küçükköy Deresi taştı.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi
ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Meteoroloji ve Büyükşehir Belediyesi'ne göre önceki akşam beklenen sağanak, dün sabah İstanbul'un bazı bölgelerini birbirine kattı. Alibeyköy Deresi, Esenler'de Çinçin Deresi ve Gaziosmanpaşa'da Küçükköy Deresi taştı. Mahalleler sular altında kaldı, yüzlerce araç sellerle sürüklendi, insanlar mahsur kaldı. 4 bin 500'ün üzerinde su baskını ihbarı yapıldı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin uyardığı gibi metrekareye 100 kilogram yağmur düşmese de Alibeyköy'ün çukur semtleri, tam anlamıyla göle döndü. Yağmur suları yer yer iki metreyi bulunca, 'Evlerinizi terk edin' uyarısına uymayan pek çok vatandaş mahsur kaldı.
Esenler'de Çinçin Deresi'nin taşması üzerine Fatih Mahallesi ile Üçyüzlü arasındaki Çinçin Deresi Caddesi'nin yanı sıra, yüzlerce ev, işyeri ve konfeksiyon atölyesi suya gömüldü. Bir metreye yakın su birikmelerinin oluştuğu mahallede vatandaşlar, belediye ekipleri bölgeye ulaşana kadar üç saat kendi olanaklarıyla su boşalttı.
'Oto Center' hurdalık gibi
Bağcılar'daki Oto Center, su altında kaldı, araçlar sulara gömüldü. Bazı galerilerin içinde çalışanlar mahsur kaldı. Matbaacılar Sitesi'nde iş makinelerinin de katıldığı barikat kurma çalışmaları başarılı olamadı. Bir saat sonra gelen belediye ekipleri, mahsur kalan 25 kişiyi kurtardı.
Tavukçu Deresi'nin taşması sonucu Şirinevler'de 100'e yakın işyeri ve evi su bastı. Cumhuriyet Mahallesi'nde iki bina tahliye edildi. İtfaiye ve Sivil Savunma ekipleri, İstanbul'un çeşitli yerlerinde mahsur kalan 427 kişiyi kurtardı.
İstanbul Valisi Muammer Güler'in verdiği talimat uyarınca resmi dairelerde mesai dün de erken sona erdi. Kritik bölümlerde görev yapan personel haricindeki memurların mesaisi 15.30'da bitti.