'Ya doktorlar da gripten yatağa düşerse...'

ADANA - Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Ünsal, “Domuz gribinin öldürme olasılığı düşük ama aynı anda sağlık ve güvenlik gibi alanlarda çok sayıda kilit personelin hasta olması sonucu, bazı olaylar kontrol edilemez hale gelebilir. Bu nedenle aşılama şart” dedi.
Ünal,  domuz gribinin abartıldığı yönünde eleştiriler olduğunu, ancak, öldürme olasılığı düşük olmasına rağmen yaratacağı sorunların çok daha büyük olabileceğini kaydetti.  Ünal, “Hastalıktan 1000 kişiden birisi ölüyor. Ancak, asıl sorun bulaşıcılığının çok yüksek olması. Aynı anda çok fazla kişinin hasta olması bekleniyor. Özellikle sağlık ve güvenlik gibi alanlarda çok sayıda kilit personelin hasta olması sonucu, bazı olaylar kontrol edilemez hale gelebilir” diyerek aşı önerdi. Hastanelerinin 500 hekimle 1000 yatağa hizmet verdiklerini kaydeden Ünal, “Örneğin 500 hekimin 250’si, 600 hemşirenin 300’ü aynı anda hasta olursa ve çok sayıda hasta gelirse onlara kim bakacak? Aynı durumu polis, asker ve öğretmenler için de söyleyebiliriz. diye konuştu.
Toplumun korunması için aşının gerekli olduğunu söyleyen Ünal, “Aşılar tüm dünyayla birlikte test edildi ve güvenilir. Ancak, sıfır risk mümkün değil. Ne kadar risk göze alınabiliyor ve ne kadar fayda sağlayacak? Bunu değerlendirmeli” dedi. (aa)