Ya gece yarısı olsaydı...

Erzurum'da önceki gece meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki deprem yedisi çocuk, dokuz can alırken, sarsıntının daha geç bir saatte meydana gelmesi halinde yüzlerce kişinin ölebileceği belirtildi.

ERZURUM - Erzurum'da önceki gece meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki deprem yedisi çocuk, dokuz can alırken, sarsıntının daha geç bir saatte meydana gelmesi halinde yüzlerce kişinin ölebileceği belirtildi.
Doğu Anadolu fay hattı üzerinde bulunan Erzurum'un Çat ilçesinde önceki akşam saat 21.30'da meydana gelen sarsıntı, depremin bölge için ne kadar büyük bir tehlike olduğunu gözler önüne serdi. Erzurum-Erzincan karayoluna yakın Kandilli beldesi ile Aşkale arasında kalan 15 köyde çamurdan ve taştan yapılan evler yerle bir oldu. Doğuda 'tabut' olarak nitelendirilen, çatısı bulunmayan ve üzerinde bir metreye yakın toprak olan evler, sarsıntıya dayanamadı.
Yaşlar: 7, 5, 6, 70, 74...
Çocuk ve yaşlıları uykuda yakalayan deprem, Aşkale'nin Küçükgeçit Köyü'nde 40 evin 25'ini tamamen yıktı. Köydeki okul ise ayakta kaldı. Küçükgeçit'ten 6 yaşındaki Yusuf Dönmez ile kardeşi 8 yaşındaki Furkan Dönmez, 5 yaşındaki Emrah Aktaş ile kardeşi 6 yaşındaki Abdulceylani Aktaş, babaannesi 70 yaşındaki Mahmure Aktaş, 14 yaşındaki Sema Yürek, 7 yaşındaki Murat Doğar, 74 yaşındaki Canpaşa Yürek, Karabıyık Köyü'nden ise 7 yaşındaki Serkan Özer enkaz altında hayatını kaybetti. Cenazeler dün toprağa verildi.
Vali Mustafa Malay, "48 yaralı hastanede. 5 bin kadar hayvan telef oldu. 9'uncu Kolordu ve Jandarma Bölge Komutanlığı çadırkentler kurdu. Çadır ve battaniye dağıtıldı. Deprem, gece yarısı yakalasaydı 15 köyde en az 500-600 vatandaş ölürdü" dedi.
Köy 'artık' taşınacak
Malay, Küçükgeçit köyünün sağlam bir yere taşınacağını söylerken köy muhtarı Mustafa Ateş '70'li yıllarda köye Bayındırlık tarafından oturulması sakıncalı' raporu verildi. Köyün yerinin değiştirilmesi gerekirdi" dedi.
Kızılay bölgeye 50 çadır, 820 battaniye, 50 mutfak seti, 250 kişilik gıda paketi ve bin kişilik kumanya, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı da 200 milyar lira acil yardım gönderdi.