Ya ihmalkârlık ya cinayet

Kâğıthane'de 'Kurbanlıkları görmeye gidiyorum' diyerek evden ayrılan 12 yaşındaki Ümit Aslan'ın cesedi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce ağaçlandırma çalışmaları bünyesinde fidan dikilmesi için açılan bir çukurda bulundu.

İSTANBUL - Kâğıthane'de 'Kurbanlıkları görmeye gidiyorum' diyerek evden ayrılan 12 yaşındaki Ümit Aslan'ın cesedi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce ağaçlandırma çalışmaları bünyesinde fidan dikilmesi için açılan bir çukurda bulundu. Montu çukurdan altı metre uzakta bulunan Aslan'ın ölümü araştırılıyor.
Kurbanlıkları seyredecekti
Ümit Aslan, önceki gün iki arkadaşı ve küçük kardeşi Tayfun ile birlikte kurbanlık hayvanları görmek için evinden ayrıldı. Ailenin küçük çocuğu Tayfun, beraberce Seyrantepe Barbaros Caddesi'ndeki ağaçlandırma çalışması yapılan fidanlıkta oynadıklarını ve bir süre kurbanlık hayvanları seyrettiklerini söyledi. Daha sonra ağabeyinin ortadan kaybolduğunu anlatan Tayfun eve gitmiş olabileceğini düşünerek kendisinin de fidanlığı terk ettiğini söyledi. Ancak Ümit Aslan ortadan kaybolmuştu. Çocuklarını her yerde arayan aile, hiçbir sonuca ulaşamayınca polise başvurdu.
Kayıp başvurusu üzerine hemen çalışma başlatan polis, dün sabah saat 08.30 sıralarında Seyrantepe Barbaros Caddesi'nin yanındaki ağaçlandırma alanında, yaklaşık bir metre derinliğinde ve iki metre genişliğindeki çukur içinde bir çocuk cesedi buldu. Kayıp başvurusunda bulunan baba Cemal Aslan, olay yerine çağrıldı. Baba Aslan, gözyaşları içinde ölen çocuğun oğlu Ümit olduğunu teşhis etti.
Olay yerinde inceleme yapan polis, küçük Ümit'in montunu çukurdan altı metre uzakta buldu. Soruşturma başlatan Cumhuriyet Savcısı, Ümit'in yüzünde çizikler olduğunu belirterek, "Bu çizikler fidanlıktaki çamlıklardan da kaynaklanmış olabilir. Kesin ölüm nedeni, otopsinin ardından ortaya çıkacak" dedi.
'Tanımadıkları üç çocuk varmış'
Kâğıthane Mehmet Rıfat İlköğretim Okulu ikinci sınıf öğrencisi oğlunun cesedini teşhis eden baba Cemal Aslan, oğlunun öldürülmüş olabileceğini ileri sürdü. İnşaatlarda çalıştığını söyleyen dört çocuk babası Aslan,
"Ümit çocuklarımın en büyüğüydü. Kardeşiyle beraber kurbanlıklara bakmaya gittiler. Oğlum Tayfun, üç çocuğun Ümit'i başka tarafa doğru götürdüğünü söylüyor. Kendisi çukurda ama montu altı metre uzakta. Ağaçlık alan son günlerde tinercilerin mekânı olmuştu" dedi.