'Ya sigarayı bırak, ya da koltuğu'

Bar, restoran ve kafelerde sigara yasağının başlamasına sayılı gün kala, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın sağlık müdürlerine 'Ya sigaranı bırak ya koltuğu' mesajı verdiği öne sürüldü
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 19 Temmuz 2009’da restoran, kahve, kafetarya gibi işyerlerinde başlayacak sigara yasağı konusunda geri adım atılmayacağına dair tavrını yayımladığı mesajla perçinledi! Bakan Akdağ’ın sağlık müdürlerine ‘Ya sigarayı bırak ya makamı’ resti çektiği iddia edildi.
Başta çocuklar, solunum yolu hastaları ve eğlence yeri çalışanları kimsenin ikinci el sigara dumanına maruz kalmamasını ‘hedefleyen’ yasanın (4207 Sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun) ikinci bölümü 19 Temmuz’da hayata geçiyor. Yasa kapsamında 19 Temmuz’dan itibaren bar, kafe ve restoranlarda da sigara içilmesi yasak olacak. Sigara yasağının delinmesine yönelik itirazlar yükselirken, ihlallere karşı denetim ekipleri eğitiliyor.
İzmir’de de bu kapsamda ‘4207 sayılı Kanun uygulamaları Denetçi Eğitimi Programı’ gerçekleştirildi, 30 ilçeden 300 kişi eğitim gördü.
100 kişilik gruplar halinde üç gün süren eğitim programı önceki gün sona erdi. Eğitime katılan emniyet, sağlık müdürlüğü, belediye ve milli eğitim görevlilileri İzmir Valiliği’nin onayıyla ‘denetçi’ oldu. 

Taviz yok
Eğitim programının son gününe Sağlık Bakanı Akdağ’ın Basın Müşaviri Mine Tuncel konuk oldu. Tuncel’in, eğitimde bir sunum belirten İl Tütün Kontrol Kurul Başkanı Doç. Dr. Oğuz Kılınç, şöyle dedi:
“Sayın Tuncel’in, sunumun yanında, sayın Bakanımızdan bize taşıdığı mesajlar  çok önemli. Sayın Tuncel, sayın bakanımızın yasanın arkasında hiçbir taviz vermeden durduğunu ifade etti. Ayrıca Bakanımızın, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki idareci kadrolarına artık sigara içen yöneticilerin atanmayacağını kendisine ifade ettiğini söyledi. Bu da bizim açımızdan sevindirici haber. Şu an görevde olan yöneticilerle ilgili olarak da ‘ya sigarayı bıkarsınlar ya da makamı bıraksınlar’ mesajı vermiş. Bu konuda sayın Başbakan ve sayın Bakan’ın çok kararlı olduğunu biliyoruz, bu da bizim çalışma şevkimizi artırıyor.”
İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Mehmet Özkan da kapanış konuşmasında, ‘duman avcısı’ denetçilere, dünyanın en güçlü üç sektöründen birine karşı mücadele edeceklerini hatırlattı.