Ya silahı seç ya barışı

'Hukuka dönün'
Başbakan Erdoğan isim vermeden, DTP'nin demokrasi ve terör arasında tercih yapması gerektiğini söyledi: "Teröre sırtını, demokrasi ve hukuka yüzünü dönen herkes, bizim nezdimizde birdir, makbuldür. Ya silahı tercih edersiniz, ya demokrasiyi."
'Sistemde tutmak'
Erdoğan'ın sözleri şöyle: "Demokratik siyasete soyunanların atacağı ilk adım, terörü karşısına almaktır. Teröristlerin yan kol faaliyeti konumuna düşmek kabul edilemez. Yaklaşımımız, anayasal düzene uyan herkesin demokratik sistemde tutulması."
'Düz ova yok'
Erdoğan muhalefete çattı: "Biz düz ovaya kimseyi davet etmedik. 'Tezkereyi verdik, ne duruyorsun?' deniliyor, tezkereyi aldık, senden harekât emrini almadık ki. Biz eli silahlı kovboylardan değiliz. Güvenlik güçlerimiz gerekince onu kullanmasını bilir."

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan isim vermeden eleştirdiği DTP'nin demokrasi ya da terör arasında tercih yapmasını istedi. Erdoğan, "Teröre sırtını, demokrasi ve hukuka yüzünü dönen herkes, bizim nezdimizde birdir, makbuldür, demokratik yarışın bir parçasıdır" dedi. Erdoğan, sınır ötesi operasyon yapılmadığı için hükümeti eleştiren muhalefete de "Biz eli silahlı kovboylardan değiliz" diye yanıt verdi.
Erdoğan, AKP grubunda şunları söyledi:
Terörü karşına al: Siyaset ile terörün ilişki içinde olması ne demokrasiye uygundur ne de hukuka. Demokratik siyasete soyunanların atması gereken ilk adım, temel tercihini yapmak, terörü karşısına almaktır. Hukuki meşruiyet, demokratik siyasetin en temel şartıdır. Bizim yaklaşımımız, demokrasiyi içine sindiren ve anayasal düzene uygun hareket eden herkesin demokratik sistem içinde tutulmasıdır. Hukuka uygun olmak kaydıyla, tüm farklı görüşmelere tahammül göstermek gerekir.
Yanyol faaliyeti: Terörist unsurların yankol faaliyeti konumuna düşmek, demokrasinin ve hukuk devletinin kabul edebileceği bir durum değildir. Terör ile demokrasi arasında tercih yapamayanlar, demokrasiden medet umamazlar. Anayasal hukuku önemsemeyenler, anayasal düzen içinde siyaset yapamazlar. Teröre sırtını, demokrasi ve hukuka yüzünü dönen herkes, bizim nezdimizde birdir, makbuldür, demokratik yarışın bir parçasıdır. Ayrımcılığın, dışlayıcılığın, yargısız infazın, siyaseten lincin bizim kitabımızda yeri yoktur.
Güvercin uçurmak kolay: Meydanlarda güvercin uçurmak kolay. Güvercin bol, herkes uçurur. Bir taraftan güvercin uçur, öbür taraftan gel bu ülkenin barış dinamiklerine fitili koy ve ateşle. Bunu da kimse yutmaz. Benim Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki Kürt kökenli vatandaşım da yedi bölgesindeki de yutmaz.
Muhalefete eleştiri: Konuşacak hiçbir şeyi olmayanlar yatıp kalkıp terörü konuşuyor. Terör bu ülkede 30 yıldır var. Sürekli olarak kalkıp bir fatura kesmek, buradan rant elde etme gayreti içerisine girmek çok çirkin. AK Parti'yi terörizm ve teröristle yan yana getirmek büyük gaflettir. AK Parti'yi bir savaşçı edasıyla bu ülkede dolaştırma gayreti içerisine giren sözde siyasetçiler önce demokrasiyi kavrasınlar.
Düz ovaya çağırmadık: Daha önce birilerinin yaptığı gibi (Mehmet Ağar,'ı kastediyor) ovaya filan kimseyi davet ettiğimiz yok. Ya silahı tercih edersiniz, ya demokrasiyi... Ya silahı tercih edenlerle beraber olursunuz veya barışı şiar edinenlerle.
Kürtler kardeşim tabii: Birileri bana 'Kürtlere kardeşim dedi' diyor. Kürt de, Türk de, Laz, Boşnak, Arnavut da hepsi kardeşim. Siz bunu kavrayamadığınız içindir ki ülke bugünlere gelmiştir.
Devlet adamlığına yakışmaz: Şimdi kalkmış, 'Biz tezkereyi verdik', ne duruyorsun?' diyor. Biz tezkereyi aldıysak, senden harekât emrini almadık ki. Askerimizle sürekli istişare ediyoruz. İkide bir çıkarsan, 'ne bekliyorsun, ne duruyorsun?' dersen, bu devlet adamlığına yakışmaz. Biz eli silahlı kovboylardan değiliz. Yeri geldiği zaman onu kullanacak olan güvenlik güçlerimiz, kullanmasını da bilir. Ama siyasetçiden bu beklenmez , aklıselim beklenir.
Diplomatik çerçeve: Niçin Körfez ülkelerinde bakan arkadaşlarımı dolaştırdım? AB ülkelerinde arkadaşlarım sürekli dolaşıyor? Amerikalara kadar niye gittik? İşte bunların diplomatik çerçevesini de halletmek için. Er geç bu işi de başaracağız ama bu böyle hop oturup hop kalkmakla olmaz, bilgiyle aklıselimle olacak.