Ya tarihe geçselerdi!

23 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından sahte rakı tacirlerine en büyük darbe vuruldu. 9 bin 900 şişe sahte rakı, cin ve votkayla 12 bin 123 şişe kaçak içkiyi Antalya'da restoran ve...
Haber: SONER KOCAER / Arşivi
GÖKHAN ÇALBAY / Arşivi

ANTALYA - 23 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından sahte rakı tacirlerine en büyük darbe vuruldu. 9 bin 900 şişe sahte rakı, cin ve votkayla 12 bin 123 şişe kaçak içkiyi Antalya'da restoran ve tatil köylerine pazarlamaya hazırlanan 16 kişi, dün dört ilde yapılan eşzamanlı operasyonlarla yakalandı.
Sahte rakıyı Antalya'da pazarlayan zanlının İstanbul'da bulunan arkadaşına, "Bu sahte içkilerden iki turist ölse, ne olay olur ama, ömrü billah gündemden düşmeyiz. Tarihe geçeriz vallahi" diye mesaj çektiği öğrenildi.
Jandarma 2 Mart günü Antalya'ya giden bir kamyonda 4 bin 500 sahte rakı ele geçirmişti. Operasyou genişleten Jandarma ve Antalya Emniyet Müdürlüğü, İstanbul'dan Antalya'ya sahte rakı, Kilis ve Hatay'dan da kaçak içki gönderen kişileri ve depolarını birer birer belirledi.
Dört ilde operasyon
Antalya merkez, Alanya, Manavgat ve Kemer ilçeleriyle İstanbul, Hatay ve Kilis'te dün sabah düzenlenen eşzamanlı operasyonlarda, 18 ayrı depo, ev ve işyerinde 3 bin 951'i rakı, 3 bin 45'i cin, 2 bin 904'ü votka olmak üzere 9 bin 900 şişe sahte içki ele geçirildi. Yine aynı yerlerde 12 bin 123 kaçak viski, votka ve malibu bulundu. Toplam 22 bin 23 şişe kaçak ve sahte içkiye el konuldu.
'Kalkan' adı verilen operasyon kapsamında, 87 puro, 2 bin 798 paket sahte ve kaçak sigara, 2 bin 804 sahte içki bandrolü, 7.65'lik ruhsatsız iki tabanca, üç şarjör, iki telsiz ve 10 gram esrar da ele geçirildi.
Olayla ilgili H.A. İstanbul'da, dağıtımı üstlenen A.Y. Hatay'da, M.A., T.K., C.B. ve M.D.G. Kilis'te, C.K., H.K., B.Y., İ.F. ve D.A. da Antalya'da yakalandı. Bu kişilerle bağlantısı olduğu saptanan M.K., Z.Ç., Ş.A., İ.T. ve Gürcistan uyruklu N.R. de Mersin'de gözaltına alındı. Zanlılar Antalya'da adliyeye sevk edilecek.
Aynı 'fabrika'nın malları
Jandarma yetkilileri, ele geçirilen içkilerin sahte içkilerle birlikte piyasa değerinin 2.5 milyon YTL dolayında olduğunu söyledi. Ele geçirilen sahte rakı, cin ve votkaların Antalya'da daha önce ele geçirilen sahte içkilerle aynı ve benzer seri numaraları taşıdığı da saptandı.
Sahte içki operasyonları bitmedi. Denizli'de boş araziye bırakılmış 24 ton kaçak şarap ile bir imalathane, Diyarbakır'da ise 2 bin 250 şişe sahte rakı, yaklaşık 700 şişe sahte şarap ve Yeni Rakı şişelerine ait 'Tekel' yazılı 1225 sahte etiket bulundu.
İki ölüm daha
Öte yandan İstanbul Sultançiftliği'nde oturan 55 yaşındaki Ahmet Özcan, rakı içtikten sonra fenalaşınca kaldırıldığı Özel Bahat Hospital'da dün hayatını kaybetti. Hastane yetkilileri Özcan'ın metil alkol zehirlenmesi sonucu öldüğünü açıkladı.
Gaziantep'te rakı içtikten sonra fenalaşan 49 yaşındaki Ali Mercan da dün öldü. Ölümün sahte rakıya bağlı olup olmadığı araştırılıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7407307407300

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.