Ya tekzip yalansa?

Yalan-hakaret
Tekzip (yalanlama) mekanizmasındaki hatalar, basın özgürlüğünü tehdit eder hale geldi. Hukukçular, "Kişi rahatsız oldu diye tekzip yayımlanamaz. Tekzip için haberin yalan olması veya hakaret içermesi gerek. Son zamanlarda işin ölçüsü kaçtı" diyor.
Gazete çaresiz
Birey mağduriyetini gidermek için geliştirilen tekzip mevzuatında önemli bir boşluk var: 'Yalan' olduğu öne sürülen haber doğru çıkarsa, zarar gören gazetenin kullanacağı bir hukuki olanak yok. Dolayısıyla, yalan dolu bir tekzip yayımlandığıyla kalabiliyor.
50 yıllık sorun
Mahkeme üç günde, genellikle usul incelemesiyle karar verdiği için, tekziplerde suç ve ahlak dışı içerik bulunabiliyor. Prof. Köksal Bayraktar, "50 yıldır bu sorunu çözemedik" diyor. Tüm hukukçular, "Yargıçlar daha iyi inceleme yapmalı" görüşünde.
Küfür bile çıktı
Örnekler: Posta gazetesi, mecburen küfürlü bir metni yayımladı. Hürriyet, Sabah ve Posta'da dün, 13 Ocak 2005'te boşanan Mehmet ve Arte Çelik çiftinin, 'Boşanma diye bir şey yok' yönündeki tekzipleri çıktı.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Tekzip mekanizmasının işleyişi, uygulamada yapılan yanlışlar yüzünden basın özgürlüğü ve iletişim hukuku bakımından endişe yaratan boyutlara ulaştı. Hukukçular ve gazeteciler, "Kişi haberden rahatsız oldu diye tekzip yayımlanamaz. Son zamanlarda tekzibin ölçüsü kaçtı. Bunun mutlaka bir dengesi olmalı" diyor.
Tekzip, ya da Türkçe adıyla 'yalanlama', basın yayın organlarında yer alan bir haberin doğru olmadığını ya da kişisel haklarına saldırı bulunduğunu düşünenlerin başvurduğu yasal bir mekanizma. Bu hak, yıllardır süregelen yasal boşluklar nedeniyle 'mağduriyetten kurtulma' yerine 'gazeteciyi mağdur eden' bir hale dönüşebiliyor. Çünkü, yalan olduğu ileri sürülen bir haberin daha sonra doğruluğunun ortaya çıkması durumunda ne yapılacağı konusunda herhangi bir yasal düzenleme bulunmuyor.
Mahkemelerin tekzip kararını üç gün gibi kısa bir sürede, genellikle içerik olarak değil, usul açısından inceleyerek vermesi, kimi zaman suç unsurları içeren metinlerin bile yayımlanmasını kanunen gerekli hale getiriyor. Mahkemelerin bu konuda daha özenli davranmaları gerektiği konusunda birleşen hukukçuların görüşleri şöyle:
50 yıllık hukuki boşluk
Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Köksal Bayraktar: Türk hukukunda bu konuda 50 yıldır bir boşluk var. 40 sene önce ben öğrenciyken bu soruyu bir seminer ödevi nedeniyle sormuştum. O zaman da cevaplandırılamayan bir konuydu. Türk hukukunun boşluklarından biri bu. Olsa olsa muhabir, yazar, gazete sahibi ya da sorumlu yazıişleri müdürü tekzibi gönderen kişi hakkında tazminat davası açar. Ben bugüne kadar böyle bir uygulamaya şahit olmadım. Mahkemelerde tekzip mekanizmazı kötü işliyor. Dosya üzerinden otomat gibi karar veriliyor. Biz mahkemelerin bu konuda biraz daha ciddi davranmasını istiyoruz. Gazeteci ile tekzip isteyen kişi eşit silaha sahip değil.
Yargıtay denetimi olmalı
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Hukuku öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Yüksel: Sulh ceza hâkimi önüne gelen tekziple ilgili üç gün içinde duruşma yapmadan karar veriyor. Yani hâkimin önüne dosya nasıl gelirse, onun üzerinden karar veriyor. Bir anlamda karşı tarafın delillerini görmeden karar veriyor. Bu, hakkın yerine gelmesi konusunda önemli eksikliktir. Ayrıca bu kararlar Yargıtay denetiminden geçmiyor. İletişim özgürlüğü ve kişi haklarıyla ilgili önemli bir alanda verilen kararların Yargıtay denetiminden geçmesi gerektiğini düşünüyorum.
Görev mahkemelerin
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Adem Sözüer: Bir haberin tekzip edilmesi için gerçekdışı olması ve hakaret içermesi lazım. Gazeteci özenli bir araştırma yapmış, o andaki bilgileri objektif yansıtmışsa, haber gerçek kabul edilmeli. Haber konusu olan kişi, haber hoşuna gitmedi diye ya da kendisine göre yanlış bulduğu için tekzip yayımlatamaz.
Mahkemeler de tekziple ilgili titiz araştırma yapmalı. Bu yapılmazsa her haber konusu tekzip olur. Bu da haber verme hakkını ortadan kaldırır. Önemli olan haberin verildiği andaki gerçekliktir, mahkeme bunu araştırmalı. Gazeteciden mahkeme gibi araştırma yapmasını bekleyemeyiz. Haberler hızlı yapılır. Haber koşullara uygun yapılmış, ama birileri rahatsız olmuş. Bu kişinin 'Ben tekzip ediyorum demesi' yeterli değil. Önceden tekzipler yayımlanmazdı, şimdi ise ölçüsü kaçtı. Denge kurulmalı.
Hâkim araştıramıyor
Avukat Fikret İlkiz: Eski Basın Yasası' nda hâkim tekzip metnine müdahale edebiliyordu. Yeni yasada bu kaldırıldı. Bu durumda cevap ve düzeltme hakkı giderek kötüye kullanılır bir hale gelebilir. Mahkemeler tekzip metninin yekli unsurlarına bakıyor. Haberin doğruluğunu araştırma olanağı yasal düzenlemelerde yok.
Demoklesin kılıcı gibi
Radikal Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü Hasan Çakkalkurt: Tekzip demokratik bir hak. Ancak son zamanlarda sayıları arttı ve yayımlatmak kolaylaştı. Nedeni de Basın Kanunu'nun yayımlanmayan tekzip için öngördüğü milyarlık cezalar. Mahkemeler tekzip metnini incelemeden karar veriyor. Biz tekziple ilgili davaların duruşmalı yapılmasını istiyoruz. Elimizdeki bilgi ve belgeleri mahkemeye götürerek, savunabilmeliyiz. Şu anki yasa basının üzerinde demoklesin kılıcı gibi sallanıyor.

Evlere şenlik tekzip örnekleri
Bakan doğruladı ama artık çok geç
Radikal gazetesinde 26 Eylül 2004'te Türk Standartları Enstitüsü'nde (TSE) görevden alınmalarla başlayan rüşvet soruşturmasının derinleştiği ve rüşvetin yıllık hacminin 30 trilyon lirayı bulduğu yönünde bir haber çıktı. Söz konusu haberde bazı bürokratların da açığa alındığı yazılıydı.
Haber, 23 Şubat'ta tekzip edildi. Tekzipte, adı geçen iki bürokratın tedbiren görevden uzaklaştırıldığı belirtilirken, gerçeklerin saptırıldığı savunuldu. Gazete tekzibi yayımladıktan beş gün sonra Sanayi Bakanı Ali Coşkun'un şu sözleri gazetelerde yer aldı: "16 bürokratın yolsuzluk ve usulsüzlüğü kesinleşti. Müfettişler raporu başsavcılığa iletti."
Tarikatçının fetvası mahkemeden geçti
Bir örnek de Sabah gazetesinde 21 Şubat 2005'te yaşandı. Gazetede, tarikat şeyhi olan Ömer Öngüt'ün yazdığı bir kitaptan yola çıkarak yapılan röportajda, Öngüt'ün organ nakline karşı çıktığı, organ bağışlayanların cehennemde yanacağı yönündeki açıklamalarına yer verildi. Gazeteye Sakarya 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nden tekzip gönderildi. Gazete itiraz etti. 2. Asliye Ceza Mahkemesi itirazı reddetti. Öngüt'ün 'dini fetva' görüntüsünde olan ve organ nakline neden karşı olduğunu hadis ve ayetlerle anlattığı tekzip yayımlandı. Aynı tekzip, konuyu köşesine taşıyan Hürriyet gazetesi yazarı Bekir Coşkun'un köşesinde de yayımlandı.
Resmen boşandılar yine de inkâr ettiler
En yeni tekzip öyküsü dün Hürriyet, Sabah ve Posta'da çıktı. Çiftkurtlar'ın sahibi Mehmet Çelik ve eşi Arte Çelik 26 Aralık 2004'te üç gazetede boşanacaklarına dair çıkan haberler üzerine Sarıyer Asliye Ceza Mahkemesi'ne 'tekzip davası' açtı. Efe Özal'ın avukatı Çetin Yıldırımakın'ın kaynak gösterildiği haberde, Efe Özal'ın boşanmak için dava açtığı eşi Zeynep Özal'ın, Mehmet Çelik'le birlikte olduğu belirtiliyordu. Çelik çiftinin, 'Boşanmayı düşünmüyoruz' açıklaması da haber oldu. Fakat Çelik çifti 13 Ocak'ta boşandı. Bu 19 Ocak'ta gazetelerde yer aldı. Ancak Çelik çifti davadan vazgeçmedi ve mahkeme 16 Şubat'ta tekzip kararı aldı. Üç gazete dün, çiftin boşanma davaları olmadığının, yanlış bilgi verildiğinin tekziplerini yayımladı.
Tam üç kere yayımlanan açıklama
İlginç bir tekzip hikâyesi de Milliyet gazetesinde yaşanmıştı. Çakıcı-MİT-Yargıtay skandalının ortaya çıktığı günlerde, Alaaddin Çakıcı ile MİT'in ilişkisi gündeme gelmişti. Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yılmaz da bunun üzerine 13 Ağustos 2004'te MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'la telefonla konuştu. Haber bir gün sonra gazetede manşet oldu. Aynı gün Atasagun, Yılmaz'ı aradı ve bazı sözlerinin yanlış aktarıldığını söyledi. Bu açıklama gazetede yayımlandı. Bir süre sonra MİT Hukuk Müşavirliği'nden aynı konuyla ilgili açıklama geldi. Gazete bunu da yayımladı. Aynı açıklama bir kez daha bu kez mahkeme kararıyla yayımlandı. Bunun üzerine Yılmaz, 28 Ekim 2004 tarihli gazetedeki köşe yazısında tekzibin öyküsü yazdı ve "Buna mahkemelerin ağır iş yükü mü neden oluyor? Yoksa 'Gazeteciler nasıl olsa haksızdır' önyargısı mı? Ya da tekzibi isteyen kişi ya da kurumların devlet nezdindeki gücü mü belirleyici olan?" diye sordu.
Mecburen küfürü bile yayımladılar
Posta gazetesinin ilk yıllarında yaşanan bir örnek ise mahkemelerin tekzip metinlerini incelemediğinin göstergesi. Haberde, eşi ölen ve iki çocuğuyla yalnız kalan bir kadının, kayınpederi ve kayınvalidesinin kendisini yalnız bıraktığı ve hiç yardım etmediği yazıyordu. Bunun üzerine gazeteye kayınpeder tarafından tekzip gönderildi. Ancak tekzip metninde kayınpeder, gelini için ağır küfürler sarf ediyor ve emeklerini inkâr etmekle suçluyordu. Gazete tekzibe itiraz etti, ancak mahkeme reddetti. Bunun üzerine tekzip yayımlandı, küfür için 'o' formülü uygulandı.
Yasa ağır yaptırım öngörüyor
5187 sayılı Haziran 2004 tarihinde yürürlüğe giren yeni Basın Kanunu' nun 14. maddesi tekzip mekanizmasının nasıl işlediğini, 18. maddesi ise verilecek cezaları düzenliyor:
Madde 14: Süreli yayınlarda kişilerin şeref ve haysiyetini ihlâl edici veya kişilerle ilgili gerçeğe aykırı yayım yapılması halinde, bundan zarar gören kişinin yayım tarihinden itibaren iki ay içinde göndereceği suç unsuru içermeyen, üçüncü kişilerin hukuken korunan menfaatlerine aykırı olmayan düzeltme ve cevap yazısını; sorumlu müdür hiçbir düzeltme ve ekleme yapmaksızın, yazıyı aldığı tarihten itibaren en geç üç gün içinde, yayımlamak zorundadır. Yayımlanmaması halinde yayım tarihinden itibaren on beş gün içinde cevap ve düzeltme talep eden kişi, bulunduğu yer sulh ceza hÉkiminden yayımın yapılmasına karar verilmesini isteyebilir. Sulh ceza hâkimi bu istemi üç gün içerisinde, duruşma yapmaksızın, karara bağlar. Sulh ceza hâkiminin kararına karşı acele itiraz yoluna gidilebilir. Yetkili makam üç gün içinde itirazı inceleyerek karar verir. Yetkili makamın kararı kesindir.
Madde 18: Hâkimin vermiş olduğu kararlara uymayan sorumlu müdür ve sorumlu müdürün bağlı olduğu yetkili 10 milyar liradan 150 milyar liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılır. Ayrıca, düzeltme ve cevap yazısının yayımlanmaması veya 14. maddede belirtilen şartlara uyulmaksızın yayımlanması hallerinde hâkim ayrıca, masraflar yayın sahibi tarafından karşılanmak üzere, bu yazının tirajı 100 binin üzerinde olan iki gazetede ilan şeklinde yayımlanmasına da karar verir.


    http://www.radikal.com.tr/7412887412880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.